Kare dalga sıyırma voltametrisi kullanılarak melittinin tayini ve arı zehirine uygulanması
Determination of melittin using square wave stripping voltammetry and application to honeybee venom
- Tez No: 389612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMİHAN TAŞKOPARAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Arı zehirinin en büyük toksik bileşeni olan melittin, amfipatik bir türdür ve 26 aminoasit içeren suda çözünebilen bir peptitdir. Melittin güçlü hemolitik ve antimikrobiyal aktivite sergiler. Bu nedenle eser miktardaki melittin tayini önemlidir. Bu çalışmada kare dalga sıyırma voltametrisi (KDSV) kullanılarak melittinin tayini çalışılmıştır. Sulu ortam çalışmalarında Britton-Robinson (BR) tamponu, asılı cıva elektrodu kullanılırken susuz ortam çalışmalarında 0.1 M tetrabütilamonyum tetrafloraborat içeren asetonitril çözeltisi altın elektrot kullanılmıştır. KDSV ile 0.1 M TBATFB içeren asetonitril elektroliti ortamında +160 mV'daki ferrosen pikinden yararlanılarak yapılan ferrosenin pik akımındaki azalma ile melittinin derişimi arasında, doğrusal olarak çalışılabilen aralık 40 – 240 nM olarak tespit edilmiş olup tayin edebilme sınırı 40 nM'dır. Geliştirilen metot arı zehirindeki melittinin tayinine başarı ile uygulanmıştır. Bazı inorganik ve organik tuzların melittin tayinine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Melittin, as the major toxin of honeybee venom, is a kind of amphipathic, water-soluble peptide consisting of 26 amino acids. Melittin exhibits powerful hemolytic and antimicrobial activity. Therefore, determination of trace melittine is very important. In this work the determination of melittin was studied using the Square Wave Stripping Voltammetry (SWSV). Aqueous medium studies were performed in Britton-Robinson (BR) buffer, at hanging mercury electrode, while the non-aqueous studies were carried out in acetonitrile solutions containing 0,10 M tetrabutylammonium tetrafluoroborate (TBATFB), at gold electrode. For the analytical SWSV method running at acetonitrile solutions containing 0,10 M TBATFB (belong to ferrocene peak at +160 mV), the relationship between fall in the peak current of ferrocene and melittin concentration was linear in the range of 40 to 240nM with a quantification (LOQ) limit of 40 nM. The proposed method was successfully applied to the determination of melittin various honeybee venom samples. The influences of some other commonly found inorganic and organic salts on the determination were also examined.