Ispanaktan elde edilen glutatyon redüktaz enziminin tayini için kare dalga katodik sıyırma voltametrisi ile yöntem geliştirilmesi
Development of a method for the determination of glutathione reductase enzyme from spinach by square wave cathodic stripping voltametry
  1. Tez No: 727936
  2. Yazar: HANDE AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAYIM KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, kare dalga katodik sıyırma voltametrisi yöntemi kullanılarak glutatyon redüktaz enziminin (GR) aktivitesinin hesaplanması için yeni bir elektrokimyasal yöntem geliştirilmiştir. Kare dalga katodik sıyırma voltametrisi yöntemi kullanılarak indirgenmiş glutatyon (GSH) pikine enzim derişimi, pH, biriktirme süresi ve biriktirme potansiyeli gibi farklı parametrelerin etkileri incelenmiştir. GR enzimini tayin edebilmek için kullanılan numune ıspanaktan izole edilmiştir. Ispanaktan izole edilen GR enziminin aktivitesi, kare dalga katodik sıyırma voltametrisi ile Unit/mL cinsinden hesaplanmıştır. Bu yöntemle elde edilen GR'nin enzimatik aktivitesi, UV-GB spektroskopisi kullanılarak elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır ve sonuçlar yeni yöntemin güvenilir olduğunu göstermiştir. GSH için gözlenebilme ve tayin sınır değerleri hesaplanmış olup CLOD= 4,14×10-7 M ve CLOQ= 13,8×10-7 M olarak bulunmuştur. Ayrıca GSH'a ait bazı elektrokimyasal davranışlar incelenmiştir. Bunun sonucunda sınır akımı 1,962×10-9 A, cottrell eğimi 2,499×10-7, difüzyon katsayısı 1,849×10-5 cm2/s, indirgenme esnasında mol başına transfer edilen elektron sayısı 2, difüzyon kontrollü ve indirgenme mekanizmasının 'ECE mekanizması' olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new electrochemical method was developed to calculate the activity of glutathione reductase enzyme (GR) using the square wave cathodic stripping voltammetry method. The effects of different parameters such as enzyme concentration, pH, deposition time and deposition potential on reduced glutathione (GSH) peak were investigated using the square wave cathodic stripping voltammetry method. The sample used to determine the GR enzyme was isolated from spinach. The activity of GR enzyme isolated from spinach was calculated in Unit/mL by square wave cathodic stripping voltammetry. The enzymatic activity of GR obtained by this method was compared with the results obtained using UV-GB spectroscopy and the results showed that the new method was reliable. Observation and detection limit values for GSH were calculated and CLOD= 4.14×10-7 M and CLOQ=13.8×10-7 M. In addition, some electrochemical behaviors of GSH were investigated. As a result, it has been determined that the boundary current is 1.962×10-9 A, the cottrell slope is 2,499×10-7, the diffusion coefficient is 1.849×10-5 cm2/s, the number of electrons transferred per mole during reduction is 2, diffusion-controlled and the reduction mechanism is the 'ECE mechanism'.