Yeni yapılarda enerji ve su tasarruflu sistemlerin kullanılmasına yönelik çalışmalar
Work for using energy and water saving systems in new structures
  1. Tez No: 559213
  2. Yazar: İBRAHİM CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sürdürülebilirlik, insanı sosyalleştiren toplumumuzun ekonomik ve çevresel yönleri ile çok yönlü bir kavramdır. Gelecek nesillerin yaşamlarını etkilememek adına günümüz kaynaklarından kendi ihtiyaçlarımızı karşılamamız gerekmektedir. Sürdürülebilir kalkınmanın meydana geldiği başlıca ticari işletmelerden biri; sürdürülebilir binanın ortaya çıkmasına neden olan inşaat sektöründeki yeşil binalar dır. Enerji ve su kullanımının daha verimli ve daha kontrollü olması ile inşaat safhasındaki savurgan uygulamaları frenlemek ve daha sağlıklı olmasını sağlamak hedeflenmektedir. Bu sistemlerle yapılacak yeni yapıların ilk yapım maliyetleri yüksek olabilir ancak getirisi çabuk olacaktır. Su ve enerji tasarrufu ile verimlilik artışı olacaktır. Binalarda yapılacak tasarruflar ile yapının kullanım hayatı boyunca sahiplerine faydalı olması hedeflenmektedir. Sürdürülebilir yapı ya da yeşil yapıların ortaya çıkması ile bina endüstrisinde kullanılan fazla enerjiyi frenlemek adına neler oluşacağı dair bir farkındalık yaratacağı düşünülmektedir. Bu sayede israf en aza inecek ve sağlıklı ortamlar oluşacaktır. Tez kapsamında inşaa edilecek olan yeni yapılarda enerji ve su tasarruflu sistemler irdelenmiştir. Yeşil binalar yaparken kullanılan yöntemler ile yeni nesil yapılarda kullanılan teknolojiler ve teknoloji kolaylıkları gösterilmiştir. Su ve enerji tasarrunda yeni yapıların tasarımı, bu yapıların yapısı ve faydalanılacak sistemler gösterilmiştir. Enerji tasarrufu, iyileştirme yöntemlerini uygulayarak veya yeni teknolojiler kullanarak üretimi ve kaliteyi düşürmeden enerjiyi daha etkin bir şekilde kullanmak demektir. Enerji verimliliğinin artırılması ek yeni enerji kaynaklarının devreye sokulması için yapılacak yatırımlardan daha ekonomiktir. Günümüzde elektrik enerjisinin kullanımının ve enerji talebinin artması ile önümüzdeki yıllarda Türkiye 'de bir enerji açığının olabileceği sinyallerinin verilmesi enerji tasarrufunu zorunlu hale getirmiştir. Enerjinin etkin kullanımının ülke ekonomisine sağlayacağı olumlu katkılar büyük boyutlara ulaşabilmektedir ancak bunun için her birey ayrı olarak üzerine düşeni yapmalıdır. Enerji tasarrufu yöntemleri anlatılarak bu bilincin insanlarımıza aşılanması hedeflenmektedir. Yeni yapılarda aydınlatmadaki enerji tasarrufu aydınlatmanın kalitesini düşürmeden ve iyi bir aydınlatmanın şartları yerine getirilerek yapılmalıdır. İyi bir aydınlatma, daha verimli aydınlatma elemanları ile sağlanacağı için aynı aydınlatma seviyesinin daha az enerji tüketimi ile sağlanması mümkündür. Verimli bir aydınlatma ile hem daha az elektrik enerjisi tüketimi olacak hem de göz sağlığı korunacaktır. Bu çalışmada; enerji tasarrufu ve enerji verimliliğinin önemi üzerinde durularak aydınlatmada yapılacak enerji tasarrufunun sağlayacağı katkılar belirtilmiştir. Doğru ve verimli bir aydınlatma için yapılması gerekenler ve aydınlatmada enerji tasarrufu yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar belirlenmiştir. Yeni yapılarda farklı su ve enerji koruma stratejilerinin araştırılması yapılmıştır. Toplu alan nüfus sayımından ortalama alarak konut ev sistemlerinde su ve enerji tasarrufları olacaktır. Tez, farklı sistemler arasındaki mali sonuçları çapraz olarak inceleyecek ve yeni yapı inşaatlarında su ve enerji tasarrufu yöntemlerini araştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a multifaceted concept that encompasses the human, social, economic and environmental aspects of our society. It has led to the emergence of a larger concept of sustainable development. By definition it can be described as meeting the needs of the present without compromising the ability of future generations in meeting their own needs. Green building development involves an integrated approach where building professionals collaborate closely on achieving sustainable goals and better efficiency in building projects. This new industry is expanding through the support of various organizations like in Turkey. Green Building Council, as well as public institutions and city governments that are requiring certain green standards in new construction of public facilities. Research shows that green building is a growing industry locally and across. Initial first costs can be higher, but the payback can be quick through energy savings and productivity gains. The result is significant savings for building owners over the life of the building. The emergence of sustainable building, or gren building, has brought about an awareness of what the building industry can do tocurb high energy use, minimize waste, and create environments that are healthy and productive. With the energy and water saving systems in the new structures to be built under the thesis are examined. Making green buildings, providing energy and water tarsarruffu, methods used, technologies and technologies used in the next generation construction have been demonstrated. In the design of water and energy, new structures, structures of structures, design, useful systems are shown. Energy saving means using energy more effectively, by applying improvement methods or using new technologies, without lowering production and quality. Increasing energy efficiency is more economical than investing in additional new energy sources. Today, the increase in the use of electricity and energy demand in the coming years and in Turkey may be the signal of an energy shortage has made it mandatory energy savings. The positive contributions of efficient use of energy to the economy of the country can reach great dimensions. However, for this individual, each individual must fall on his / her own. This awareness needs to be vaccinated by telling people how to save energy. Energy saving in lighting should be done by not compromising the quality of lighting and fulfilling the conditions of good lighting. It is possible to achieve the same lighting level with less energy consumption, since a good lighting will be provided by more efficient lighting elements. Efficient lighting will consume less electricity and conserve eye health. In this study; emphasizing the importance of energy saving and energy efficiency, the contribution that energy saving to make in lighting will be provided. The precautions to be taken for correct and efficient lighting and the points to be considered when saving energy in lighting are determined. In addition, LED technology, which will launch a new era in lighting, has been briefly examined. In the new structures different water and energy conservation strategies have been investigated. By taking an average of the population census, water and energy savings in residential home systems will be obtained. The thesis will cross-examine the financial results between different systems as a comparison and investment return. In addition, Social influences on passengers and their living standards and lifestyle changes. The thesis will investigate water saving ability in new housing constructions. will provide a specially sustainable and conscious schematic water design.