Toplu konutlarda cephe kaplamaları üzerine bir araştırma
A research on cladding in mass housing
  1. Tez No: 389640
  2. Yazar: BÜŞRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Konut tarih boyunca bireylerin barınma ihtiyaçlarını karşılayan bir yapı olarak var olmuştur. Bununla birlikte konut bireyler için barınma ihtiyacını karşılamaktan fazlasıdır. Hızlı nüfus artışı gibi nedenler barınma ihtiyacını doğurmuştur.Bu nedenle toplu konuta duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.İnsanlar barınma ihtiyaçlarının yanı sıra estetik,göze hitap eden,konforlu ve rahat mekanları tercih etmektedirler.Yapıların giydirilmesi inşaat sektörü için önemli bir uygulama alanıdır. Bilindiği gibi giydirmenin ana amacı bina içi ortamı dış ortamdan yapının kullanım amacına uygun biçimde ayırmaktır.Bunların yanında, giydirme cephenin estetik, ekonomik ve güvenlik amaçlarına da uygun olması gereklidir.Bina cephe tasarımı yeni inşa yöntemlerinin gelişmesi, enerji tasarrufu baskıları, iç mekândaki koşulların denetimi ve yeni malzemelerin geliştirilmesiyle daha karmaşık bir hal almıştır.Bu çalışmada da, toplu konutlarda cephe kaplamalarına yönelik bir araştırma yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history dwelling had a role of shelter for people. Nonetheless, dwelling is more than a shelter. Rapid population growth necessitates shelter for masses. For this reason, demand for mass housing increases everyday. Alongside the need for a shelter, people prefer comfortable places that respond aesthetical aspects in the same time. Cladding is an important application in building industry. The main purpose of cladding is to separate the interior and the exterior of the building regarding its function. In addition to this, a curtain wall should also response to aestetic and economical aspects and safety regulations. Façade design became complicated with new construction techniques, energy save regulations, interior inspections and new materials. This study aims to research cladding in mass housing.