Yapı dış yüzü renklendirilmesine ilişkin yaklaşımların incelenmesi
  1. Tez No: 47030
  2. Yazar: İREM ERCİYES
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RENGİN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yapıların çevreye uyumlu, etkileyici bir mimari oluşturması için, cephe renk düzenlerinin tasarım aşamasında belirlenmesi gerekmektedir. Yapıların cephe renklendirilmesinde, kullanılan renk düzenlerinin belirlenmesinde, kimi etkenler bulunmaktadır. Bu çalışmada, yapının cephe renklendirilmesinde etkili olabilecek etkenler belirlenip, renk düzenlerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken konular incelenmiştir. Bölüm I'de; renk, renk düzenleri ve ışık kaynaklarının renk düzenlerine etkisi konulan kısaca açıklanmıştır. Rengin tanımı ve rengin bileşenleri; tür, değer ve doymuşluk öğelerinin tanımlan ön bilgi olarak verilip; renk-ışık ilişkisi, özrenk-görünen renk tanımlan açıklanmıştır. Yapı dış cephesinde kullanılan ve ileriki bölümlerde örnekleri verilen, karşıtlık düzenlerinin temel ilkeleri belirtilmiştir. Işık kaynaklarının, renk düzenlerine etkisi örneklerle belirlenip, konu ile ilgili ön bilgiler verilmiştir. Bölüm Il'de, tek yapı ölçeğinde yapıların cephe renklendirilmesinde etkili olan etkenler sıralanıp, örneklerle açıklanmıştır. Bu etkenlerin en önemlisi olan mimari üslup; yapının plan ve cephe özellikleri, imar yönetmelikleri, ekonomik durum, teknoloji ve kullanılan malzeme ve yapının etkinliği mimari akımlar başlıkları altında örneklerle açıklanmıştır. Bu bilgiler ışığında, mimari üslubun cephe renk düzenlerinin belirlenmesindeki etkileri belirtilmiştir. Burada ayrıca, yapıların cephe renklendirilmesinde etkili olan diğer etkenler, yapının işlevinin bulunduğu çevrenin, iklim ve topoğrafik koşullarını renk düzenlerine etkileri örneklerle açıklanmıştır. Bölümünde ise, Bölüm Il'de tek yapı ölçeğinde incelenen, cephe renk düzeninin oluşmasında etkili olan etkenler, toplu konutlar için irdelenmiştir. Toplu konutlarda mimari üslubun oluşmasında etkili olan konum ve yerleşim planlan örneklerle incelenmiştir. Bölüm IV'de, Bölüm I ve Il'de tek yapı ve toplu konutlarda, cephe renk düzenlerinin oluşmasında etkili olan etkenler ışığında, cephe renk düzeninde uygulama için, yol gösterici kimi kurallar belirlenmiştir. Ayrıca uygulanmış renk düzenlerine ilişkin örnekler incelenmiştir. İİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY For the buildings to display an impressive architecture which is in harmony with its environment, the facade color organisations must be determined in the drafting stage of the project. There are certain factors affecting the determination of the facade coloring of buildings and the color organisations to be used. In this study, these factors have been determined and the subjects relative in the selection of color organisations have been examined. In Chapter I, color,color organisations and the effect of light sources upon color organisations are the topics which have been explained. The definitions of hue, value, chrome have been provided as introductory information and the color-light relations, instrinsic hue-visible hue relations have been defined. The main principles of contrast organisations used in exterior facades of buildings have been explained, accompanied with examples within the chapter and also in other chapters as well. The effect of light sources upon color organisations have been explained with examples. In chapter II, the factors which are effective in the color selection of building facades of singular constructions have been explained, with examples. The most important factors which are: architectural form, planing and facade characteristics of the building, construction regulations, economic situation, technology, material used and the architectural currents which effect the building have been organised, under headings and explained with examples, under the light of this knowledge, the effect of architectural form upon the determination of facade color organisations have been stated. Other factors which are effective upon the color selection of building facades which are, the functions of the building, the environment it is situated in, climate and topographic conditions have been explained, along with their effect upon color organisation. As Chapter II had studied the factor affecting facade color organisation for singular buildings, Chapter II. Studies the same subject for mass housing project. The place and setting plans which are effective in the determination of the architectural form of mass hausing has been studied with examples. In Chapter IV, in the light of what has been stated in Chapter I and II, about factors affecting the determination of facade color organisation for singular buildings and mass housing projects, certain principles have been determined for the application of facade color organisations. Examples of applied color organisations have been studied as well. - m