Termal tesis projelerinde verimlilik ve proje uygulama teknikleri
Termal tesis projelerinde verimlilik ve proje uygulama teknikleri
- Tez No: 389645
- Danışmanlar: PROF. DR. VEFA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyada sağlık turizmine çok önem verilmekte, bununla birlikte bu turizm türü hızla gelişmeye devam etmektedir. Sağlık turizminin kapsamına, sağlık kazanmak amacıyla seyahat edilmesi, bir bölgenin temiz havasından istifade edilmesi, kaplıcalardan yararlanma, şifalı sulardan yararlanma vb. sağlıkla ilgili faydalar elde etmek amacıyla yapılan seyahatler girmektedir. Termal turizm de sağlık turizmi içinde gelişen bir turizm çeşididir. Türkiye'de de termal turizm yapılmakta, gelişmekte fakat ülkemiz diğer ülkelerle karşılaştırıldığında bu alanda potansiyelinin altında kalmaktadır. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Diğer yanda termal turizm tesislerimizin sayısı giderek artmaktadır. Bir termal turizm tesisi birçok farklı hizmet veren birimden oluşmaktadır. Bu durum termal turizm tesislerinin oluşturulması sırasında tasarım aşamasında göz önünde bulundurulmaktadır. Tesisin kurulacağı bölgenin coğrafi koşullarının uygunluğu, ulaşım kolaylığı, yer altı su kaynakları yeterliliği, iklim özellikleri, yine bölgenin sosyo-ekonomik göstergeleri, termal sular yönünden nicelik ve niteliği ve bu sulardan istifade edilebilirliği, bu sırada araştırılan ve ilgili kararların alındığı önemli bir aşamayı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the world is given high importance to the health tourism, thus that tourism kind continues its rapid development. Within the scope of health tourism are coming in the travellings of persons for gaining every kind of health, benefiting from the clear climate of a region, benefiting from the thermal springs, also benefiting from healing waters, etc., so on all benefits that related with health made travellings for gaining health. Thermal tourism on the other hand as a tourism type develops within the health tourism too. In Turkey thermal tourism is also performed, is developed but our country when it's compared with some other countries is seen that its performance in this area is under its great potential and those countries. On the other hand numbers of thermal tourism facilities in our country increase gradually. In a thermal tourism facility there can be many units with their different services. This situation is regarded during establishment of such facilities, in their design phase. On the other hand a question on profitability of those facilities comes to the fore, and gains the importance. Will be made researches and feasibility studies point the way on this subject. Are the geographical conditions appropriate to establish a facility in a region, can be accessed to it easy, how about its climate features, also the indicators of the region on its socio-economic structure, quantity and quality of the thermal waters that spring in this region, maybe those waters available for use in the facility, etc., such questions and related subjects are researched and relevant decisions on them are made in this important phase.