PCM haberleşme sistemlerinde sıkıştırma algoritmalarının başarım analizi
Performance analysis of compressing algorithms in PCM communication systems
  1. Tez No: 389646
  2. Yazar: HAKAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, günümüzde kullanılan PCM Haberleşme Sistemlerinin sıkıştırma algoritmalarının performanslarını irdelemek amacı ile yapılmıştır. İlk bölüm, Sayısal ve Analog Haberleşme Sistemlerinde kullanılan yöntemleri içermektedir. Genel olarak sistemler ile ilgili bilgiler verilmiştir. Ayrıca, Sayısal Haberleşme sistemleri ve sıkıştırma yöntemleri incelenmiştir. Analizlerin yapıldığı bölümde, PCM uygulamalarında kullanılan Örnekleme, Sıkıştırma, Kuantalama, Kodlama ve Hata Grafiklerinin incelenmesi konuları işlenmiştir. Sıkıştırma algoritmaları olarak A-Kuralı, µ- Kuralı ve Düzgün-Olmayan sıkıştırma yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizlerin tümü Matlab Programlama dili kullanılarak sanal ortamda elde edilmiştir. Araştırma sonucunda günümüzde kullanılan Sayısal Haberleşme Sistemlerinden biri olan PCM yönteminin farklı fonksiyonlar ve uygulamalar altında nasıl davrandığı belirlenmiştir. Sıkıştırma algoritması kullanılarak kuantalama yapılan sistemlerin daha az hata oranına sahip olduğu belirlenmiştir. Hata grafikleri bir bütün olarak irdelendiğinde, örnekleme sıklığı, bit sayısı ve sıkıştırma yönteminin çok önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to investigate the compression algorithms of PCM communication systems and analysis methods used nowadays. First part includes the methods of digital and analog communication systems. In general, they are given information about the system. In addition, Digital Communication Systems and compression methods are examined. During the analysing process part, Sampling Applications, Compression, Quantization, Coding and Analysis of error graphics issues that are used in PCM techniques are handled. A-law, μ-law and non-linear compression methods are used for compression. All of the analyses are obtained in a virtual platform using MATLAB programming language. In consequence of the research, how the PCM method, one of the digital communication systems, behaves under the different functions and applications is determined. It is determined that the systems made quantization using the compression algorithm have less error rate. When the error graphics are examined as a whole, the sampling frequency, the number of bits and compression method are found to be very important.