Kategori teoride limit kavramı
Limit in category theory
  1. Tez No: 389669
  2. Yazar: NACİ ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde kategori teorisi ve temel kavramları, temel kaynak olarak Adámek, Herrlich ve Strecker (1990), Anderson ve Fuller (1992), Lane (1998) alınarak incelenmiş ve matematiğin iyi bilinen bazı kavramlarına, kategorik olarak bakılarak bu kavramların genelleştirmesi incelenmiştir. İkinci bölümde gerekli ön bilgiler verilmiş, vektör uzaylarındaki taban kavramı evrensellik özelliğiyle incelenmiştir. Üçüncü bölümde, kategori tanımı verilmiş, ayrıca kümeler üzerinde tanımlanan birebir, örten fonksiyon, kartezyen çarpımı, ayrık birleşim, eşitleyici gibi kavramlar kategorik olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde funktor kavramı tanıtılmış ve bazı temel özellikleri incelenmiştir. Bunun yardımıyla farklı kategoriler arasındaki ilişkiler incelenmiş, iki kategorinin izomorf olması ve denk olması kavramları incelenmiştir. Beşinci bölümde, diyagram ve doğal dönüşüm kavramları incelenmiştir. Bunun yardımıyla farklı funktorlar arasındaki ilişkiler incelenmiş ve matematiğin önemli konularından biri olan limit kavramına kategorik olarak bakılmıştır. Üçüncü bölümde bahsedilen çarpım, eşitleyici ve modül teoride kullanılan direkt limit ve ters limit gibi kavramların, kategorik limit ve dual limitin özel halleri olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the elementary concepts of category theory are investigated taking as reference Adámek, Herrlich and Strecker (1990), Anderson and Fuller (1992), Lane (1998). Then some well-known concepts of mathematics are considered from a categorical point of view and generalizations of these concepts are studied. In the second section, some preliminary information concerning category theory, which will be used in this thesis frequently, is given. In the third section, the definition of categories is given. Then, generalizations of some set-related concepts are studied. In the fourth chapter, the concept of functors are examined with their basic properties. Using functors, we also give some relationships between different categories. Lastly, isomorphism and equivalence of two categories are studied. In the fifth section, the concepts of diagram and natural transformations are introduced. Using natural transformations, relationships between two functors are discussed and limit, an important notion of mathematics, is studied from a categorical point of view. Then, the concepts introduced in the third section such as product and equalizer in addition to direct and inverse limit used in module theory are shown to be special cases of categorical limit and colimit.