P-Adik hurwitz-lerch L-fonksiyonu
P-Adic hurwitz-lerch L-function
- Tez No: 389670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CENKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez, iki temel kısımdan oluşmaktadır. İlk bölüm, Morita tarafından kurulan p-adik Hurwitz-Lerch L-fonksiyonunun Washington'ın yöntemiyle kurulmasını ve bu sırada tanımlanan genelleştirilmiş Apostol-Bernoulli polinomlarının bölünebilme özelliklerini ve bu polinomların sağladığı Kummer tipli kongrüansları içerir. İkinci bölümde ise katlı Barnes-Hurwitz-Lerch zeta fonksiyonu tanımlanmış ve rezidü teoremi ve kontur integral teknikleri yardımıyla bu fonksiyonun negatif tam sayılardaki değerleri ile ilişkili olan N. mertebeden Apostol-Bernoulli polinomlarının tanımı ve özellikleri verilmiştir. Daha sonra bu polinomlar yardımıyla, katlı Barnes-Hurwitz-Lerch zeta fonksiyonunun p-adik benzeri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work consists of two parts. We first reconstruct the p-adic Hurwitz-Lerch L-function by employing partial zeta functions. This construction is different from that of Morita's. Using this function we investigate divisibility properties and Kummer type congruences for generalized Apostol-Bernoulli polynomials, which occur as the values of Hurwitz-Lerch L-function at negative integers. In the second part we define Barnes' type Hurwitz-Lerch zeta function by employing the residue theorem and complex integration. We consider the values of this function at negative integers, which are called multiple Apostol-Bernoulli polynomials of order N, and discuss some of their properties. Using these polynomials we construct a p-adic analogue of Barnes'type Hurwitz-Lerch zeta function.