Konya Anadolu Selçuklu hanlarının restoran işleviyle yeniden kullanımının irdelenmesi
The analysis of reusing as a restaurant of Anatolian Seldjuk khans in Konya
- Tez No: 389706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
“Konya Anadolu Selçuklu Hanlarının Restoran İşleviyle Yeniden Kullanımının İrdelenmesi”tezi kapsamında ele alınan araştırma konusu, mimaride yeniden kullanım bağlamında, tarihi eserlere restoran işlevinin verilmesi, bu dönüşüm sürecinde yapıların mekânsal oluşumlarının incelenmesi ve fonksiyonel yeterliliklerinin analiz edilmesidir. Çalışma, restoran işlevinin mekânsal gereksinimlerinin belirtilmesi ve var olan tarihi eserlerin bu gereksinimlere cevap verme düzeyinin araştırılması yapılarak şekillenmiştir. Bu çerçevede ele alınan Zazadin Han, Hocacihan Akyokuş Han, Horozlu Han ve Dokuzun Hanlarına verilen yeni işlevin olumlu olumsuz yönleri irdelenerek mekânsal performansları değerlendirilmiştir. Yeniden kullanım, mevcut yapıların farklı bir fonksiyon verilerek düzenlenmesi için yapılan çalışmalar şeklinde ifade edilebilir. Günümüz restorasyon anlayışında, tarihi eserleri korumanın en iyi yolu, onları yeryüzünde yalnız bırakmaktansa, insan kullanımına açarak yaşamın bir parçası haline getirmektir. Tarihi yapıların boş kalarak harap olması ya da yok olmasını önlemek amacıyla başvurulan yeniden kullanım çalışmaları, tarihi bilincin sürdürülebilmesi ve kültürel kimliğin korunması açısından önem arz etmektedir. Çalışmanın sonucunda, yapılan araştırma ile ilgili bulgular karşılaştırmalı olarak ortaya konularak, seçilen bir örnek üzerinden öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study, which was dealt with within the scope of the thesis entitled Functional Efficiency of Internal Spaces of Anatolian Seldjuk Khans Used as Restaurants, is assigning the role of restaurants to historical remains in the context of reuse in architecture, investigating the spatial formations of the structures in this process of transformation and analyzing their functional efficiency. The study involved setting out the spatial requirements of the restaurant function and investigating to what extent existing historical buildings could meet these requirements. In this framework, positive and negative aspects of the new function assigned to Zazadin Khan ,Hocacihan Akyokuş Khan, Horozlu Khan and Dokuzun Khan were explored and their performances were evaluated. Reuse can be expressed as efforts made to organize existing buildings by assigning them new functions. In today's understanding of restoration, the best way of preserving historical artifacts is to open them to public use and make them part of the daily life rather than leave them all alone on earth. Reuse efforts undertaken to prevent historical buildings from devastation or disappearance due to disuse are important to maintain historical awareness and preserve cultural identity. At the end of the study, findings obtained as a result of the study were revealed in a comparative manner and suggestions were made via a selected example.