Recovery of caprolactam from aqueous solutions by reverse osmosis (RO) pilot plant
Ters ozmoz pilot tesisi kullanarak sulu çözeltilerden kaprolaktam geri kazanımı
  1. Tez No: 389705
  2. Yazar: ISSE HASSAN AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalısmada, sulu çözeltiden kaprolaktam geri kazanımı için, spiral sarmallı BW3025 (FilmTec) modül içinde poliamit'den yapılmış ince film kompozit ters ozmoz membranın performansı incelenmiştir. Ters ozmoz membran için deneysel testler, saf su (nanofiltrasyon sisteminden geçen), tuzlu su (2000 ppm NaCl) ve kaprolaktam çözeltisi (1.000 ppm) kullanılarak gerçekleştirilmiş ve farklı transmembran basınçlarında, çözünmüş katıların süzüntü akısı ve rejeksiyonuna bağlı olarak değerlendirilmiştir. Ters ozmoz membranı, tuzlu su için 99.47% ve kaprolaktam için 99.74% rejeksiyon ve 65 L/h ortalama süzüntü akı sağlamıştır. Aynı zamanda, deneyler sırasında ters ozmoz (TO) membranda hiçbir kirlenmenin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of BW3025 (FilmTec), polyamide-based thin-film composite reverse osmosis membrane (RO), in a spiral-wound element for the recovery of caprolactam from an aqueous solution has been investigated. The experimental tests of the RO membrane were carried out using pure water (permeate from a nanofiltration system), brackish water (2000 ppm NaCl) and caprolactam solution (1000 ppm) and were evaluated based on the permeate flux and rejection of the dissolved solids at different transmembrane pressures. The RO membrane provided a rejection of 99.47% for brackish water and 99.74% for caprolactam and an average permeate flux of 65 dm3/ h. It was also found that the RO membrane element has experienced no fouling during the experiments.