Kolon kanserli hastalarda UGT1A7 ve UGT1A8 gen ekspresyonunun araştırılması
UGT1A7 and UGT1A8 gene expressions in colorectal cancer patients
  1. Tez No: 389715
  2. Yazar: ENDER ALBAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS BAŞKONUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kolorektal kanserlerde yakalanma sıklığı gelişmiş ülkelerde hızla artmaktadır. Ülkemizde kolarektal kanser görülme sıklığı % 6.2'dir. Hastaların % 59 'u erkek, % 41 'i kadınlardır. Erkek/Kadın oranı 1.44 'dür. Her 10 yılda bir risk iki katına çıkar. Bu dramatik değişiklikten dolayı moleküler temellerin netleşmesi ile erken tanının daha kolay konulabilmesi önemlidir. Bu açıdan moleküler çalışmalara ağırlık verilmektedir. Daha önce yapılan çalışmalarda UGT1A gen ailesinin kanser oluşumunda koruyucu etkisinin olduğu ortaya konulmuştur. Biz de çalışmamızda, kolon kanseri ile UGT1A7 ve UGT1A8 gen ekspresyonu arasındaki ilişkiyi araştırarak kolonda kitlesel değişiklik meydana gelmeden gen analizleri ile erken tanı konulabilmesini amaçladık. Bu prospektif çalışma etik kurul onayı ile kolon kanserli hastalarda yapıldı. Ameliyatta alınan tümörlü ve sağlam dokularda mRNA ve cDNA seviyeleri çalışıldı. Real Time PCR ile UGT1A7 ve UGT1A8 gen ifadelerini tespiti yapıldı. 2-ΔCt metodu kullanılarak bu genlerin ifade düzeyleri GAPDH ifade düzeyleri ile kıyaslandı. UGT1A7 ve UGT1A8 gen ekspresyonları 2-ΔCt değeri ile hesaplanıp gen ekspresyon düzeyleri ölçüldü. Tümörlü dokuda minimal artmış olarak saptandı. Ancak bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak kolon kanserli dokunun aynı hastanın sağlıklı kolon dokusu ile karşılaştırıldığında, UGT1A7 ve UGT1A8 gen ifade düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanamamış ve UGT1A gen ailesi ile kolon kanseri arasında net bir ilişki olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Incidence of colorectal cancer is rapidly increasing in developed countries. The latest statistical results indicates that the incidence of colorectal cancer is about %6.2 in Turkey, which is higher for males (%59) than for females (%41), giving a male/female ratio of 1.44. The risk of developing colorectal cancer increases ten-fold in every 10 years. Because of the unique heterogeneity, molecular biology offers great opportunity to prevention and early detection of the colorectal cancer. Recent studies indicate that expression of the UGT1A gene products has a potential role in the onset and progression of cancers. In this study, we aimed to investigate correlation between the expressions of UGT1A7 & UGT1A8 genes and colorectal cancer for early-stage cancer diagnose. This prospective study was performed on the patients with colorectal cancer with the approval of ethical committee. We analyzed the mRNA and cDNA levels on normal and tumor tissue specimens obtained from surgery. We used RT-PCR to test for levels of UGT1A7 & UGT1A8 gene expression. Fold changes of these genes have been calculated using 2–ΔCt method together with GAPDH mRNA levels as an internal normalization control. Here, we showed no significant change in the gene expressions of UGT1A7 & UGT1A8 between cancerous and normal tissues of the colorectal cancer patients. Although there was an increase in the expression of UGT1A7 & UGT1A8 genes in the cancerous tissue compared with normal tissue of the patients, it did not reach the significant level (p>0,05). Our results demonstrated that there is no clear link between colorectal cancer risk and UGT1A gene family.