Acil servise renal kolik ile başvuran hastalarda tedavinin ve yatak başı ultrasonografi ile renal değerlendirmenin klinik takibe etkisi
The effect of clinical follow-up treatment and bedside ultrasonography assessment of renal colic patients in emergency service
  1. Tez No: 389716
  2. Yazar: GÜLHAN KÖSELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada acil servise renal kolik ile başvuran hastalarda uygulanan analjezik tedavi kombinasyonlarının, ultrasonografi bulguları ve ağrı skalaları üzerine olan etkilerini araştırdık. MATERYAL VE METOD: Bu çalışma prospektif olarak, Eylül 2013-Eylül 2014 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na renal kolik ile başvuran 100 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar; tramadol, deksketoprofen, tramadol-midazolam kombinasyonu ve deksketoprofen-midazolam kombinasyonu uygulanan 25'er kişilik 4 gruba ayrıldı. Hastaların kan basıncı, nabız değerleri ve yatak başı renal ultrasonografi (USG) bulguları değerlendirildi. Visuel Analog Skala(VAS) ve Renal Kolik Semptom Skoru(RKSS) kullanılarak ölçeklendirilen ağrı düzeyleri, tedavi öncesi (0.dakika) ve tedavi sonrası (30.dakika) olmak üzere kaydedildi. Bu değerler kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, the effects on ultrasound findings and pain scales of the analgesic combination therapies administered to the patients with renal colic in the emergency department were investigated. MATERIAL AND METHOD: This study was prospectively performed on 100 patients presenting with renal colic between September 2013 and September 2014 in the Emergency Department of Gaziantep University Medical Faculty. Patients were divided into 4 groups of 25 people that applied tramadol, dexketoprofen, tramadol –midazolam combination and midazolam –dexketoprofen combination. Arterial blood pressure, pulse rate, bedside renal ultrasonography (USG) were evaluated. Pain levels that scaled by using Visual Analogue Scale (VAS) and Renal Colic Symptom Score (RKSS) were recorded before the treatment (0. minute) and after the treatment (30. minute ). These values were compared.