Optik sinir kılıf dekompresyonu ameliyatının geç dönem görsel sonuçları
Long term visual results of optic nerve sheath decompression surgery
  1. Tez No: 389722
  2. Yazar: MEDİHA TOK ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET İlaç tedavisine rağmen görme kaybının ilerlediği ve/veya başvuru sırasında belirgin görme kaybı bulunan idyopatik intrakranyal hipertansiyon (İİH) hastaları ile akut ve ilerleyici görme kaybı olan serebral venöz sinüs trombozu (SVST) hastalarına optik sinir kılıf dekompresyonu (OSKD) ameliyatı önerilebilir. Çalışmamızda, İİH veya SVST'na bağlı papilödem nedeniyle OSKD ameliyatı geçiren gözlerde geç dönemdeki görsel sonuçları gözden geçirmeyi amaçladık. Eylül 2001 – Ocak 2012 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda İİH ve SVST nedeniyle OSKD geçiren 46 hastanın dosyası incelendi. İzlem süresi 3 yıldan kısa olan, görme azlığı nedeniyle görme alanı testi yapamayan ve görme alanı güvenilirlik endekslerine göre hata değerleri (fiksasyon kaybı, yanlış-negatif ve yanlış-pozitif yanıt oranları) %30'dan yüksek olan hastalar çalışmadan çıkartıldı. Kilo verme, ilaç tedavisi gibi yöntemlere rağmen, papilödem sürüyorsa ve ilerleyici görme kaybı varsa OSKD'na karar verildi. Çalışmaya dahil edilen 26 hastanın (n=40 göz) 24'ü kadın, 2'si erkekti; ameliyat sırasında ortalama hasta yaşı 36.2 yıldı (veri aralığı: 23 -57 yıl). Yirmiki hastanın İİH'u, 4 hastanın SVST'u vardı. Ameliyattan sonra ortalama izlem süresi, 80.5 aydı. Oniki hasta tek, 14 hasta iki taraflı OSKD ameliyatı geçirdi. Ameliyattan sonra tüm hastalarda papilödem düzeldi.
Özet (Çeviri)
Long term visual results of optic nerve sheath decompression surgery Optic nerve sheath decompression (ONSD) surgery can be recommended for both idiopathic intracranial hypertension (IIH) patients whose visual loss deteriorates despite medical therapy or for those who are diagnosed with severe visual loss at first visit and cerebral venous sinus thrombosis (CVST) patients who have acute and deteriorating visual loss. In our study, we aimed to review long term visual results of the eyes that underwent ONSD surgery due to IIH or CVST. We performed a retrospective chart review of 46 patients with the diagnosis of IIH and CVST who underwent ONSD at Uludag University, Faculty of Medicine, Ophthalmology Department between September 2001 and January 2012. Patients, who had postoperative follow-up less than 3 years, who could not perform visual field test because of advanced visual loss and who had 30% or more of visual field error rates according to visual field reliability indices were excluded from the study. If papilledema and visual loss did not respond to weight loss and medical therapy, ONSD was performed. Twenty-six patiens (24 women and 2 men) were included in the study. Mean age of the patients was 36.2 years (range: 23-57 years). Twenty-two patiens had IIH and 4 patients had CVST. Mean postoperative follow up was 80.5 months. Twelve patients underwent unilateral, 14 patients underwent bilateral ONSD. After surgery papilledema resolved in all eyes.