JAK2V617F mutasyonu pozitif miyeloproliferatif hastalıklarda GSTM1, GSTT1, GSTP1 gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of GSTM1, GSTT1, GSTP1 gene polymorphisms in JAK2V617F mutation positive chronic myeloproliferative disorders
  1. Tez No: 389733
  2. Yazar: ALİ TOPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN YAKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bazı kanser türlerine yatkınlık ile Faz II detoksifikasyon reaksiyonlarında yer alan Glutatyon-S-Transferaz (GST) enzimi genlerinin polimorfizmleri arasında ilişki gösterilmiştir. Bu çalışmada, Miyeloproliferatif hastalıklar ile GSTT1, GSTM1 ve GSTP1 (Ile105Val) gen polimorfizmi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza, 57 Polisitemia Vera (PV), 61 Esansiyel Trombositoz (ET) tanılı hasta ve herhangi bir kanser öyküsü olmayan 108 kontrol dahil edildi. Hasta grubu ve kontrol grubunun arşiv DNA materyallerine bu hastalıkların gelişimi ile ilişkili olabilecek GSTP1 (Ile105Val) gen polimorfizmi için polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi (polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism=PCR-RFLP) yöntemi uygulandı. GSTT1 ve GSTM1 gen polimorfizmlerini belirlemede Multiplex PCR kullanıldı.
Özet (Çeviri)
There is an established relationship between predisposition to several cancer types and polymorphisms of genes of Glutathione-S-Transferase (GST) enzyme that takes part in phase II detoxification reactions. The aim of this study is to investigate the relationship between GSTT1, GSTM1, and GSTP1 (Ile105Val) gene polymorphisms and myeloproliferative diseases. In this study, 57 patients with polycythemia vera (PV), 61 patients with essential thrombocytosis (ET), and 108 control subjects without history of cancer were enrolled. Polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) method was applied to archived DNA materials of patient and control groups in order to detect the GSTP1 (Ile105Val) gene polymorphism. Multiplex PCR was performed to research polymorphisms of GSTT1 and GSTM1 genes.