KOBİ'lerin yönetim ve organizasyon sorunları: Burdur ili imalat sektöründeki işletmeler üzerinde bir araştırma
SMESs' management and organization problems: An investigation on enterpirises in manufacturing industry in Burdur province
  1. Tez No: 389774
  2. Yazar: ERKAN EMECEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ülkeler açısından ekonominin canlanması, işsizliğin azalması ve teknolojik gelişmedeki uyumları konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde devamlı değişen ve gelişen ekonomik koşullara uyum sağlaması ve gün geçtikçe ülke ekonomisinde daha fazla söz hakkına sahip olması bu işletmeleri ön plana çıkarmaktadır. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, büyük işletmeler için gerekli olan yatırımdan daha az yatırımla ülke içinde istihdama önemli katkı sağlamaktadır. Ülkeler açısından da ekonomik ve sosyal hayatın temel taşlarını oluşturmaktadır. KOBİ'lerin hayatlarını devam ettirebilmesi, rekabet gücünü artırabilmesi, profesyonel, yetişmiş yönetici ve çalışanlara önem vermesi, yönetim ve organizasyon sorunlarını bir anlamda azaltma adına önemli bir etkendir. Bu çalışma Burdur ili imalat sektöründeki işletmeler üzerinde uygulanmıştır. Genelde işletme sahibi ve üst düzey yöneticileri ile görüşülüp anket çalışması uygulanmıştır. Bu tezin amacı Burdur ili imalat sektöründeki işletmelerin yönetim ve organizasyon sorunlarını belirlemek ve bunların çözümü konusunda yeni çalışmalar yapılmasına katkıda bulunmaktır. Çalışmada işletmelerin yönetim ve organizasyon sorunlarıyla ilgili; yönetim, organizasyon, planlama, karar alma, insan kaynakları, eğitim ve yetki devri gibi 7 ana temel sorun ele alınmıştır. İşletmelerin insan kaynakları birimi ve yetişmiş personel istihdam etme konusunun çözümüne yönelik çalışmalar yapması işletmelerin geleceği açısından son derece önemlidir. Aynı zamanda işe alınan personelin eğitilmesi konusunda da işletmelerin üzerine düşen görevlerini yerine getirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Sized Enterprises have an important role for countries to perk the economy up, reduce the unemployment and in the technological development regarding the concordance in this field. As these enterprises orient themselves to the continuous and developing economical conditions and day by day gain more rights to say in our country, put themselves in the forefront economy of the country. SMEs provide an important contribution to employment in the country as they do this with a less investment than the big ones need . They also constitute the milestones of the economic and social life for the countries. For SMEs to survive, to increase its competitiveness, to give importance to professional, trained manager and staff is a very important factor for the sake of reducing the problems of management and organization. This work was implemented on the enterprises in manufacturing sector in the province of Burdur.In general the survey was applied after a meeting with the owners of general enterprises and senior executives.The aim of this thesis is to define the management and organizational problems of the enterprises in manufacturing sector in Burdur and make a contribution for solving these problems.In this study the seven main basic problems related to the enterprises, which are like management,organization,planning,decision making,human recourses,education and devolution,were handled. It is ultimately very important for the future of the enterprises that they (enterprises) should conduct some studies for the solution of the human resources department and employing trained staff.They are also required to fulfill their tasks in order to educate the staff recruited.