Cinsel istismar ve cinsel saldırı suçundan cezaevinde bulunan bireylerin projektif testler ile değerlendirilmesi
The evaluation of prisoners that committed child molestation and sexual assault crimes using projective tests
- Tez No: 389794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN ZABCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çocuğun cinsel istismarı ve yetişkin kadınlara yönelik cinsel saldırı, toplumsal ve ahlaki olarak sıklıkla tartışılan konulardır; ancak tartışma odağı çoğunlukla saldırının kurban üzerindeki etkisi ya da bu suçlara verilen cezalardır. Cinsel suç içeren eylemi ortaya çıkaran ruhsal süreçler karanlıkta kalmıştır. Bu araştırmanın amacı, çocuğun cinsel istismarı ve cinsel saldırı suçundan dolayı ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin ruhsal işleyişlerini ve çocukluktaki travma yaşantılarının düzeyini incelemektir. Bu amaçla, Rorschach ve TAT projektif testleri ve Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği kullanılmıştır. Her iki grubun yanıtları narsisistik hasar, cinsel kimlik yapılanması, nesne kaybı endişesi ve dürtüsellik düzeyleri bakımından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan hüküm almış 27 hükümlü ve nitelikli cinsel saldırı suçundan hüküm almış 26 hükümlünün yanıtları karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar, iki grup arasında anlamlı farklılıklara işaret etmektedir. Elde edilen bulgular, narsisistik hasar, cinsel kimlik yapılanması, nesne kaybı endişesi ve dürtüsellik düzeyleri bakımından tecavüzcülerin pedofillerden daha iyi bir işleyişe sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, bu suçları ortaya çıkaran etkenin, kökenini erken dönemlerden alan ruhsal bir sorunsal olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Child molestation and sexual assault against women are in social and moral context often-discussed phenomena; however, discussion focus is generally psychological effects of sexual act on the victim and penalties. Psychological processes that leads to sexual crime involved act are out of focus. The main purpose of this study was to examine the psychic functioning and level of traumatic childhood events of prisoners that committed child molestation and sexual assault crimes. Pscyhic functioning was assessed by using Rorschach and TAT tests, and level of traumatic childhood events were assessed by using Childhood Trauma Questionnare. Two groups' response patterns were compared in terms of narcissistic injury, sexual identity structure, fear of object loss and impulsivity levels. Test response patterns of 27 prisoners that were convicted of aggravated child molestation and 26 prisoners that were convicted of aggravated sexual assault were compared. Comparisons between two groups suggested significant differences. The findings indicated that rapists has a better functioning than pedophiles in terms of narcissistic injury, sexual identity structure, fear of object loss and impulsivity level. The result of the study reveals that sexual crime is a psychological problematique that originates in early periods of life.