Turistik eşya üretimi olgusunun turizm sektörü içerisindeki yeri ve önemi
The place and importance of the case of producing touristic property in the tourism sector
- Tez No: 389815
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada turistik eşya üretiminin turizm sektörünün ayrılmaz bir parçası olup olmadığı ve turistik eşya harcamalarının turizm olgusu açısından ne gibi bir anlam ifade ettiği araştırılmıştır. Bu yapılırken, genel olarak“sektör”kavramıyla ilgili ve turistik eşya harcamalarıyla ilgili literatür bilgilerinden yararlanılmıştır. Ulaşılan saptamalar, bazı istatistiksel testleri de içeren anket ve gözlem tekniği ile desteklenmeye çalışılmıştır. Bulgular, turistik eşya üretimi faaliyetinin turizm sektörü içerisindeki bir faaliyet sayılması gerektiğini ve turistlerin turistik eşya harcamalarının, bir bütün olarak turistik seyahatten duydukları tatmin düzeyini yükselttiğini göstermektedir. Çalışmada bu saptamanın turizm politikası açısından niçin önemli olduğuna da dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is researcehed that whether producing touristic property is an inseperable part of the tourism sector or not and what the expenses of touristic properties means for the tourism case. While its manufacturing, generally it is utilized from the litterateur knowledges about the expenses of touristic properties and the sector concept. The determinings are tried to be supported with the technique of survey and observation which consist of the statistical tests. Results shows that the activity of producing touristic property should be considered as an activity in tourism sector and the expenses of tourists for the touristic properties, increase the satisfaction level of tourists as a whole. In the study, it is pointed out why the determining is important for the policy of tourism.