Önemli bazı ayçiçeği çeşitlerinde verim ve verim unsurları
- Tez No: 38982
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
-43- 7. ÖZET Denememizde biri standart açık döllenen çeşit i- le üç hibrit çeşitte ele aldığımız 7 karakterde meydana p;elen değişmeler ve bu karakterlerin verimle olan ilişki leri incelenip, bulgular aşağıdaki p;ibi Özetlenmiştir. 1. Bitki Boyu; Denemeye alınan ayçiçeği çeşitle rinde bitki boyu 109.6 cm ile 14-3.4 cm arasında değişmek tedir. Sn uzun boylu çeşit Vniimk 8931 çeşiti, en kn sn boylu çeşit olarak ise, Sunbred 265 çeşiti bulunmuştur. Bitki boyu ile bitki parsel verimi arasında olumlu, ancak önemsiz bir ilişkinin olduğu gözlenmiştir. 2. Tabla; Çapı: îjenemeye alınan çeşitlerin tabla çapları 15.5 cm jile 16.3 cm arasında derişmektedir. En fazla tabla çapma sahip çeşit Florom 305 çeşiti, en düıyük tabla çapına sahip çeşit ise Sunbred 265 çeşiti bulunmuş tur. Tabla çapı ile bitki parsel verimi ara^mdn olumlu, ancak önemsiz ilişki bulunmuştur. 3. Tabla Ağırlığı: Denemeye alınan çeşitlerden en fazla tabla ağırlığına sahip çeşit 116 p; ile Florom 305 çesi tidir. En düşük tabla ağırlığına sahip çeşit ise 81 g ile Türk-Ay-1 çeşitidir. Tabla ağırlığı ile bitki parsel verimi arasında olumlu ancak önemsiz bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. 4. Parsel Sap Verimi: Ele alınan ayçiçeği çeşit lerinin parsel sap verimleri 2.35 kg ile 2.85 kg arasında değinmektedir. En fazla parsel sap verimine sahip çeşit Türk-Ay-1, en az parsel sap verimine sahip çeşit Sunbred-44- 265' tir. Parsel sap verimi ile bitki parsel verimi orapırı- daki ilişkinin olumlu, ancak önemsiz olduğu saptanmıştır. 5. 1000 Tane Ağırlığı: Denemeye alman çeşitler de 46.45 g ile 63.9 g arasında değişen 1000 tane a^ırlı^ı en fazla Florom 305 çeşitinde, en az ise Türk-Ay-1 çeşi-T tinde görülmüştür. Bitki parsel verimi ile 1000 tane a- rırliia arasında olumlu, ancak önemsiz bir ilişkinin oldu ğu saptanmıştır. 6. Dekara Verim: incelemeye alman şeritlerin de kar verimleri 320 k£ ile 385.8 kg arasında derişmektedir. ı;'le alman çeşitlerden sadece Florom 305 çeniti, standart çe:?it Vniimk 8931' e göre % 15»85 daha fazl" verim vermiş tir. Zvl fazla dekara t ötfiö verimi 585 »^ ^g ile Florom 30c? çer/itinde, en az dekara tane verimi 520 kg ile Ounbred 26^ çeşitinde saptanmıştır. 7. îç Oranları: Denemeye alman çeşitlerin iç o- ranları % 69.2 ile % 75.36 arasında değişmektedir. % 69.2 ile en az iç oranına sahip çeşit Türk-Ay-1, % 75*36 ile en fazla iç oranına sahip çeşit Vniimk 8931' tir. Çeşitle rin İç oranları ile bitki parsel verimleri, arasında olun- l'\ ancak önemsiz bir ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
?45- SUMMARY Hybrid varieties of sunflower Türk-Ay-1, Florom 305, Sunbred 265 were tested against to the open pollinat ing variety Vniimk 8931» The variations in seven characters under study and correlations between the seed yield and those characters were and the results obtained were summarized as followings: Plant heights of sunflower varieties ranged from 109. 6 cm to 14-3» 4 cm. Vniimk 8931 was observed as the tallest, whereas Sunbred 265 was the shortest among all sunflower varieties in view. Sunbred' 265 variety ohowed the smallest head diameter (15«5,0$) while Florom 305 variety showed the iî'il (ıh ' ! IÎ !|I if* m %$ with 116 g heed weight among nil largest (16.3 Florom sunflower varieties under discussion was the variety possesinr; the heaviest weight of head, whereas Türk-Ay-1 with 81 g was the variety having lightest head weight. Thousand seed weights of sunflower varieties varied from 46.4-5 g to 63.90 g. Florom 305 showed the heaviest thousand seed weight, while Türk-Ay-1 showed the lightest. The lowest kernel percentage (19.20) was observed for Türk-Ây-1 variety while the highest kernel percentage (75.36) was obtained for Vniimk 8931. Fositive but insignificant correlations were obtained between the grain yield and all the character-4-6- under study. Florora 305 gave the highest r^rnin yield por "nit area (385.8 kg/da) and Sunbred 265 p;av^ the lowest (320.0 kp;/da). Florom 305 was the only hybrid variety overyieldinp 15*85 % standart variety Vniimk 8931»