Bazı ayçiçeği (helianthus annuus L.) çeşitlerinde azot (N) dozlarının verim ve verim unsurlarına etkisi
Effects of different nitrogen (N) doses on yield and yield components in sunflower (helianthus annuus L.) cultivars
  1. Tez No: 84768
  2. Yazar: ETHEM HERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ayçiçeğine uygulanan farklı azot (N) seviyelerinin verim, verim unsurları ve kalite özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme 1998 yılında Edirne'de Havsa İlçesinde (Yolageldi Köyü çiftçi şartlarında ) arazide yürütülmüştür. Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde üç tekrarlamalı olarak yürütülen araştırmada; Bölge ekolojisine uygun Sandoz Tohumculuk Şirketinin Sanbro, Güneş Tohumculuk Şirketinin Süper 25 ve Pioneer Tohumculuk Şirketinin Pioneer 6482 hibrit ayçiçeği çeşitleri kullanılmıştır. Fenolojik gözlemler, verim ve verim unsurları ile kalite özelliklerini oluşturan çıkış ve çiçeklenme süresi, olgunlaşma ve hasat süresi, bitki boyu, tabla çapı, tane verimi, yağ oranı ve yağ verimi, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, protein oranı, kabuk oranı ortalama değerleri her parselde belirlenerek varyans analizi yapılmıştır. Aşağıda, incelenen karakterlere ilişkin bulgular özetlenmiştir. Ayçiçeği bitkisinde gübre dozlarının çıkış ve hasat olgunluğuna etkisi önemsiz bulunurken, çiçeklenme ve fizyolojik olum süresini uzattığı görülmüştür. Gübre dozları arttıkça bitki boyunun nispeten arttığı görülmüş ise de istatistiki açıdan bu artış önemsiz bulunmuştur. Gübre dozu miktarı arttıkça tabla çapının büyüdüğü saptanmıştır. En büyük tabla çapı N12 ve N16 dozlarında görülmüştür. Gübre dozlarının tane verimine etkisi önemli bulunurken en yüksek tane verimi N1 2 dozunda görülmüştür. Denememiz sonucunda gübreleme dozunun artmasıyla yağ oranının azaldığı görülürken, yağ veriminin arttığı görülmüştür. Gübre dozlarının hektolitre ağırlığı ve protein oranını arttırdığı saptanırken bin tane ağırlığını azalttığı, kabuk oranına etkisinin ise önemsiz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects different levels of nitrogen (N) on seed quality of sunflower cultivars, seed yield and yield compenents were investigated the experiment was conducted in field of a farmer from Havsa, Edirne in 1998. Experimental design was a factorial randomized block design in three replacation Sanbro, Süper 25 and Pioneer 6482 obtained from Sandoz, Güneş and Pioneer seed companies, respectively, were used. All cultivars are widely grown in the Regron. Phenological observations, yield and compenents which are seed germination, inflorescence, maturation, harvesting time, plant height, head diameter, seed yield, oil percentage, oil yield, 1000 seed weight, hectolitre weight, protein percentage and hull ratio were determined in twenty samples taken from each plot. Variance analyses were caried out for each of characters. The results of analyses for all characters are summarized as the following; effect of increasing nitrogen levels applied on emergency and maturation period was not significent while it resulted in an increase in inflorescence and phiysological maturation period. Although, plant head increased by increased nitrogen levels it is not statistical significent. It was found that head diameter increased by increased nitrogen levels. The largest head diameter was obtained from N12 (120 kg/ha) and N16 (160 kg/ha). The effects of nitrogen on seed yield was significent and the highest seed yield was obtained from N12 level. Increased nitrogen levels had a negative effect on oil percentage, however, a positive effect on the yield Per unit. Nitrogen it was increased hectolitre weight and protein percentage but it decreased 1000 seed weight and did not have a significent effect on hull percentage. -IV-