Bazı hibrit ayçiçeği (Helianthus annuss L.) çeşitlerinin Trakya koşullarında verim ve verim unsurları üzerinde araştırmalar
Studies of some hybrid sunflower (Helianthus annuss L.) cultivars for their yield and yield components in thrace area
- Tez No: 268391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİYE YAVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, Trakya ekolojik koşullarında farklı ayçiçeği çeşitlerinin verim ve verim unsurlarını belirlemek amacıyla 2008-2009 üretim yıllarında yürütülmüştür. Bu amaçla çalışmada, farklı koşullarda yetiştirilen 5 farklı ayçiçeği çeşidinde (Tunca, NK Califa, P4223, DKF2525, C70165 ve Sanbro) bitki boyu, sap çapı, tabla çapı, yağ oranı, hektolitre ağırlığı, tane verimi ve Canavar Otu (Orobanche spp.)'na dayanımları araştırılmıştır. Denemeler tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur.Elde edilen bulgulara göre tabla çapı, tane verimi ve Orobanche spp.'a dayanımın etkileri her iki deneme yılında da önemli bulunmuştur. Araştırmada iki yılın ortalamasına göre en yüksek tane verimi Tunca (237,2 kg/da) ve DKF2525 (224,7 kg/da) çeşitlerinde, en yüksek yağ oranına sahip çeşit DKF2525 (%47,0) olarak tespit edilmiştir.Trakya Bölge'sinde yetiştirilebilecek en uygun ayçiçeği çeşitleri Tunca, P4223 ve DKF2525 olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine yield and yield components for different sunflower varieties in Thrace ecological conditions during years of 2008-2009. In this study indicated that the effect of plant height, seed yield and resistance of Orobanche spp. were found to be significant in both years. Averaged over years, the highest seed yield (237,2 da?¹) and (224,7 da?¹) were obtained from variety of Tunca and DKF2525, while the highest oil ratio (%47,0) was determined from variety of DKF2525.As a result, the most suitable sunflower varieties among determined cultivars for Thrace region were classified as Tunca, P4223 and DKF2525.