Lasalocid sodyumun sığırlarda besi performansına etkisi
  1. Tez No: 38984
  2. Yazar: MUSTAFA ALTINSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
-56- 7. ÖZET ' Besi yemine lasalocid sodyum katılmasının, Esmer İsviçre ve Doğu Anadolu Kırmızısı melezleri arasından se çilen 1.5-2 yaşlı besi sığırlarında besi performansı üze rindeki etkileri araştırılmıştır. Deneme, serbest sistem de 20 v,e bağlı sistemde 8 hayvan kullanılarak yürütülmüş tür. 63 günlük deneme süresince lasalocid sodyum de neme gruplarında hayvan başına ortalama 220 mg/gün düze yinde katılmıştır. Lasalocid sodyum taşıyıcısı olarak ke pek kullanılmış ve rasyonla beraber verilmiştir. Rasyon- lar hayvanlara adlibitum olarak verilmiştir. Serbest sistemde günlük ortalama canlı ağırlık artışı, deneme grubunda 1.19±0.14 kg ve kontrol grubunda 1.14+0.17 kg olduğu halde bağlı sistemde, deneme grubun da 1.15+0.23 kg ve kontrol grubunda 0.78±0.22 kg olarak bulunmuştur. Her iki sistemde- âe gruplar arasında istatis tik olarak önemli bir fark bulunmamıştır (P>0.05). Serbest sistemde günlük ortalama yem tüketimi, deneme grubunda 8.19 kg, kontrol grubunda 8.59 kg olduğu halde bağlı sistemde, deneme grubunda 8.31 kg, kontrol grubımda 8.46 kg bulunmuştur. Serbest sistemde yemden yararlanma oranı, deneme grubunda 6.88, kontrol grubunda 7*50 bulunurken, bağlı sistemde bu değerler sırasıyla 7.22 ve 10.84 çıkmıştır. Serbest sistem, bağlı sisteme göre canlı alırlık artıcında % 1.44, yem tüketiminde % 3.36 ve yemden yarar lanma oranında % 4.7 düzeyinde üstünlük sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
-57- ; ' İÜMMARY It The effect of lasalocid sodium supplementation upon fattening performance of Grosses of Brown Swiss and Eastern Anatolian Red was detected. In this experiment, 20 cattle with free fattening system and 8 cattle with bound system were used. Lasalocid sodium was supplemented at an average of 220 mg/day/cattle level for the whole 63 days experi mental period. Wheat bran was as lasalocid carrier and fed with the rations homogenously. The rations were fed adlibitum. In free system, altough, the daily gain were fo und 1.1940.14 kg for test and 1.1440.17 kg for control groups, in bound system were found 1.15*0.23 kg and 0.?Bi0.22 kg respectively. The differences were insig nificant (P>0.05) among the groups for both systems. In free system daily average feed consuption we re found 8.19 kg for test and 8.59 kg for control groups where as in bound system were found as 8.31 kg and 8.4-6 kg respectively. In free system althogh feed conversion ratio we re found 6.88 and 7«50 respectively, -in bound system they were found as 7.22 and 10.84- respectively. According to the results of this study, free fattening system was superior to bound system with respect ' a to daily gainj feed consumption and feed conversion ratio at % 1.44-, % 3.36 and % 4.7 rates respectively.