İdiyopatik infertil hastalarda semen ve kan plazmasında malondialdehit-katalaz-glutatyon peroksidaz–süperoksid dismutaz düzeyi ve semen parametreleri ile ilişkisi
On the idiyopathic infertile patients,in level of MDA, glutatyon peroksidaz süperoksid dismutase catalase at sperm and blood plasma and correlation between them
  1. Tez No: 389906
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZVEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Biyolojik sistemlerde oksidatif denge bozulduğu zaman oksidatif stres ortaya çıkmaktadır. Lökospermi ve varikosel varlığında seminal plazmada oksidanların artışı,bu patolojilerin spermatozoalar üzerine olası zararlarını açıklamada kullanılan parametrelerden biridir.İnfertil olguların yaklaşık %25 'ini oluşturan idiyopatik İnfertilite'de ise spermyogram parametrelerindeki bozulmaları açıklamaya yönelik çalışmalar sürmektedir.Bu çalışmada infertil hastalarda kan ve semen plazmasında Süperoksid dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz, malondialdehit gibi parametrelerin sperm parametreleri (sayı,hareket,morfoloji) ile olan ilişkisi ve bu ilişki üzerinden idiyopatik infertiliteyi açıklayabilecek bir mekanizmanın olabileceğini araştırmayı amaçladık. Semen ve plazma örnekleri Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Üroloji Anabilim Dalı polikliniğine infertilite nedeniyle başvuran; varikosel, hormonal, lökospermi, obstruktif patolojilerin varlığı gibi bilinen bir nedene bağlı infertilite nedeni olmayan olgulardan alındı. İdiyopatik infertilite kriterlerine uygun 40 hasta değerlendirilmeye alındı. Kontrol grubu olarak son bir yıl içinde çocuk sahibi olan ve semen parametreleri WHO kriterlerine göre normal olan 20 fertil kişi alındı.Hasta ve kontrollerde kan ve seminal plazma Süperoksid dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz ve malondialdehit düzeyleri ölçüldü ve sperm parametreleri incelendi. Üzerinde durulan özellikler için tanımlayıcı istatistikler; Ortalama, Standart Sapma, Minimum ve Maksimum değer olarak ifade edildi. Sürekli değişkenler bakımından grup ortalamalarını karşılaştırmada Student t testi yapılmıştır. Bu değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemede gruplarda ayrı ayrı olmak üzere Pearson korelasyon katsayıları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In biological systems when the oxidative balance is deteriorated, oxidative stress arises. The increase of oxidants in seminal plasma in the presence of leukocytospermia and varicocele is one of the argumants used to explain the potential losses of these pathologies on spermatozoas. As for the“idiopathic infertility”which forms approximately 25% of the infertility cases; there has been ongoing studies to explain deterioration in spermyogram parameters. In this study, we investigated the relationship of parameters such as superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase, malatdehidrogenaz on blood and sperm plasma of infertile patients with the sperm parameters (quantity, movement, morphology) as well as the existence of a mechanism that explains this relationship over idiopathic infertility. Infertility cases of known causes such as varicocele, hormonal, leukocytospermia and presence of obstructive pathology out of the Yuzuncu Yil University Dursun Odabaşı Medical Center Department of Urology admissions to the infertility clinic were excluded from the study. 40 patients that matches the criteria of idiopathic infertility were evaluated. Those who had children in the past year and whose semen parameters fit the WHO criteria were used as a control group of 20 people. Blood and seminal plasma superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase and malatdehidrogenaz levels were measured in patient controls and spermparameters were examined. Descriptive statistics for the features emphasized were expressed as: Average, Standard Deviation, Minimum and Maximum value. In terms of the continuous variables, Student T test was performed for group comparisons. To determine the relationship between the given variables, Pearson correlation coefficients were calculated separately in the groups.