Süperimpoze jet ventilasyon ile klasik konvansiyonel yöntemin oksidatif stres açısından karşılaştırılması
Comparison of superimposed jet ventilation and usual conventional ventilation in terms of oxidative stress
  1. Tez No: 389905
  2. Yazar: GÜNEY ESKİOCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN SOYORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yüksek frekanslı jet ventilasyon ortalama hava yolu basıncı ve tidal volümun düşük olmasına bağlı olarak; düşük şant fraksiyonu, yüksek arteriyel oksijen basıncı ve periferik oksijen saturasyonu sağlama gibi önemli avantajlara sahiptir. Anestezide kullanılmakta olan anestezik maddeler ve anestezi süresi, şekli, cerrahi travmanın oluşturduğu stresle birlikte, vücudun immünolojik ve antioksidan savunma sistemlerini bozan önemli faktörlerdendir. Oksidatif stres organizmada zararlı serbest radikallerin oluşmasıyla ortaya çıkar. Serbest radikaller, normal bir metabolizmanın devamı ve hücrede enerji üretimi için gerekli olan birçok reaksiyon tarafından üretilebilmektedir. Toksik düzeydeki serbest radikaller lipidler, proteinler ve nükleik asitlerle etkileşerek membran bütünlüğünün kaybına, proteinlerde yapısal ve fonksiyonel değişikliklere ve genetik mutasyonlara sebebiyet vermektedir. Organizma bu zararlı radikallerin etkisiyle başa çıkabilmek için bazı enzimatik ve non enzimatik antioksidan savunma sistemlerine sahiptir. Tüm Çalışma grubu randomize 30'arlı iki gruba ayrıldı. Birinci gruba Anestezi cihazı ile anestezi uygulandı. İkinci gruba SHFJV uygulandı. Klasik Konvansiyonel yöntem ventilasyon (Grup 1)' da (n=30); Jet ventilasyon (Grup 2)'da (n=30) olacak şekilde ayrıldı. Hastaların hepsine TIVA uygulanıp, 45 dakikalik süreçte takip edildi. Operasyon öncesinde ve 45 dk sonrasında 7 mL kan alındı. Biyokimya laboratuvarında kan örneklerinden 8-OHdG, MDA,CoQ10/CoQ10H, NO, GSH seviyeleri ölçüldü. Çalışmamızda her iki grupta da hemodinami açısından (SpO2, nabız, tansiyon arteriyel) herhangi anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Çalışmamızda gruplar arasında 8-hidroksi-2´deoksiguanozin seviyeleri bakımından 1. Grupta anlamlı bir artış bulundu. Cerrahi işlem öncesi ölçülen MDA düzeyleri, gruplarda anlamlı farklılık göstermemekle beraber her iki gruptada uygulanan anestezi yönteminden sonra alınan kanlarda MDA düzeylerinde kendi içinde anlamlı bir azalma olmuştur. Cerrahi işlem öncesi ölçülen Nitrik Oksit düzeyleri, gruplarda anlamlı farklılık göstermemekle beraber her iki gruptada uygulanan anestezi yönteminden sonra alınan kanlarda Nitrik Oksit düzeylerinde kendi içinde anlamlı bir artış olmuştur. Glutatyon düzeylerinde 1. Grupta anlamlı bir değişiklik gözlenmezken, 2. Grupta anlamlı bir artış olmuştur. CoQ10/CoQ10H düzeyleri gruplarda kendi içinde karşılaştırıldığında 1. Grupta istatistiksel olarak anlamlı bir azalma meydana gelirken, 2. Grupta anlamlı bir artış meydana gelmiştir. Sonuç olarak hemodinamik parametreler SHFJV veya klasik konvansiyonel ventilasyon yöntemi ile TİVA altında benzer ve stabil hemodinamik koşullar sağlamaktadır. 8-OHdG değerlerinin klasik konvansiyonel ventilasyon grubunda yükselmesi DNA hasarı bakımından SHFJV daha olumlu şartlar oluşturmaktadır. Glutatyon değerleri açısından bakıldığında SHFJV'un klasik konvansiyonel yönteme göre hastaları antioksidan açısından daha olumlu etkilediğini tespit ettik. Lipit peroksidasyonu bakımından MDA düşüşü ve angiogenez etkileri açısından NO yükselmesi her iki yöntemin birbirine üstünlüğü olmadığını göstermiştir. Okside CoQ10 düzeylerinin SHFJV yapılan hastalarda yükseldiği ancak olumsuz oksidatif hasar oluşturmadığı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
High frequency jet ventilation has advantages depending on low air way pressure and tidal volume, low shunt fraction, high arterial oxygen pressure and peripheral oxygen saturation. Anesthetic agents used in anesthesia, duration and type of anesthesia with the stress caused by surgical trauma are important factors that disrupt immunological and anti-oxidant defense systems of body. Oxidative stress occurs by production of harmful free radicals in the organism. Free radicals are produced by many reactions essential for permanency of a natural metabolism and energy production in the cell. Toxic levels of free radicals cause loss of membrane integrity, structural and functional alterations of proteins, and genetic mutations caused by interaction with proteins and nucleic acids. Organism has some enzymatic and non enzymatic antioxidant defense systems for coping with these harmful effects. The entire research group is divided into two randomized groups of 30 people. Anesthesia is applied with anesthesia machine to group I. SHFJV is applied to group II. Groups are divided into usual conventional method ventilation (Group I) (n=30) and jet ventilation (Group II) (n=30). TIVA was applied to all patients and they were followed for 45 minutes. 7 ml of blood samples were taken just before and 45 minutes after the operations. 8-OHdG, MDA, CoQ10/CoQ10H, NO, GSH levels were measured from the blood samples in the biochemistry laboratory. In our research, a significant difference was not observed in terms of hemodynamic (SpO2, pulse, arterial blood pressure) between the groups. In Group I, 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG) levels had a significant increase. MDA levels taken before the operations didn't show a significant difference between the groups. MDA levels taken after the operations significantly decreased in both groups. Nitric oxide (NO) levels taken before the operations didn't show a significant difference between the groups. NO levels taken after the operations significantly increased in both groups. Glutathione levels didn't show a significant difference in Group I, a significant increase was observed in Group II. In terms of comparing CoQ10/CoQ10H levels, a statistical decrease occurred in Group I and a significant increase occurred in Group II. As a result, similar and stable hemodynamic conditions are provided under TIVA with both SHFJV and usual conventional ventilation methods. Increased levels of 8-OHdG in usual conventional ventilation group show that SHFJV forms more favorable conditions. In terms of glutathione levels, we observed that SHFJV affects patients more favorably compared to usual conventional ventilation. Decrease of MDA caused by low lipid peroxidation, increase of NO causing angiogenesis effects; show that there is no superiority between two methods. We suppose that oxidized CoQ10 increased in the SHFJV group but did not cause oxidative injury.