İdiyopatik erkek faktör infertilitesi tanısıyla ICSI (Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu) tedavisi yapılan hastalarda medikal tedavinin fertilizasyon, gebelik ve canlı doğum oranlarına etkisi
Effect of medical treatment on fertilization, pregnancy, and live birth rates in patients undergoing ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) for idiopathic male factor infertility
  1. Tez No: 293511
  2. Yazar: HASAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MELİH ÇULHA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: ICSI tedavisi öncesi erkek faktör infertilitesine yönelik uygulanacak ampirik tedavilerin ICSI başarısına etkisini değerlendirmek.Yöntem ve Gereçler: 2008?2010 yılları arasında idiyopatik erkek faktör infertilitesi tanısı alan ve ICSI tedavisi uygulanan hastalar retrospektif olarak değerlendirilerek çalışmaya dahil kriterlerine uyan 97 hasta çalışma için seçildi. İdiyopatik oligoastenospermi ve/veya T/E2 oranı düşük olan, beraberinde kadın faktörü olmayan primer infertil hastalara ampirik medikal tedavi önerildi. Tedaviyi kabul edenlerden semen parametrelerinde astenospermi belirgin olan ve T/E2 oranı normal olan 33 hastaya 6 ay boyunca antioksidan tedavisi, T/E2 oranı düşüklüğü saptanan 28 hastaya 6 ay boyunca aromataz inhibitörü tedavisi verildi. Medikal tedaviyi kabul etmeyen 36 hasta ise kontrol grubu olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of the empirical treatments for male factor infertility before intracytoplasmic sperm injection (ICSI).Materials and Methods: A retrospective review of ICSI-treated patients between 2008-2010 was done. Ninety-seven idiopathic male factor infertility diagnosed patients with to fit the inclusion criteria were included in this study. Empirical medical treatment offered to non-female factor, primary idiopathic oligoasthenospermia and/or low rate T/E2 ratio infertility patients. Of the 33 patients semen evaluation resulted oligoasthenospermia with normal rate T/E2 ratio were treated with antioxidant therapy for 6 months. Aromatase inhibitor therapy was given to 28 patients for 6 mounths with low rate T/E2 detected. Thirty-six patients who did not accept medical treatment were included in the control group.