İskemik inmeli hastalarda klopidogrel direncinin trombosit sayı ve OTH (Ortalama trombosit hacmi) ile ilişkisi
The association of platelet count and mean platelet volume with clopidogrel resistance in patients with ischemic stroke
- Tez No: 389913
- Danışmanlar: UZMAN EDA ÇOBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Klopidogrel, iskemik inmede asetilsalisilik asit (ASA) tedavisine dirençli veya ASA tedavisi altında tekrarlayan inme geçiren hastalarda ve endovasküler stent uygulanımında standart olarak kullanılan bir antiagregandır. Fakat vakaların %25 inde klopidogrel direnci (KD) gelişmektedir. KD'i hastaların tekrarlayan iskemik inme geçirmelerine neden olmaktadır. Çalışmamız; trombosit sayısının ve ortalama trombosit hacminin (OTH) klopidogrele yanıtsız hastalarda trombosit aktivasyonu için bir indikatör olabileceğini göstermek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda klopidogrel kullanımı sırasında iskemik inme geçiren ve klopidogrel direnci(KD) bakılan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastalar klopidogrel direnci olanlar ve klopidogrele direnci olmayanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Trombosit sayımı kan alındıktan sonra ikinci saatten sonra rutin kan testi ile yapıldı. Klopidogrel direnci ölçümü trombosit fonksiyon analizatörü olan impedans agregometresi ile heparinli tam kan kullanılarak aynı merkezde ölçüldü. Çalışmanın sonlanım noktası ; KD olan ve KD olmayan hastalarda trombosit sayısının ve OTH' in trombosit aktivasyonunu göstermede bir indikatör olup olmayacağını göstermek olarak belirlendi. Bulgular: Klopidogrel direnç görülme durumuna göre olguların trombosit sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Clopidogrel is an anti-aggregative agent that is the standard of treatment in ischemic stroke patients who are resistant to acetylsalicylic acid (ASA) therapy or experience stroke under ASA therapy, and following endovascular stent implantation. However, 25% of the cases develop resistance to clopidogrel (CR). CR, in turn, causes recurrent ischemic stroke. Our study has been designed to demonstrate whether platelet count and mean platelet volume (MPV) were indicators of platelet activation in patients resistant to clopidogrel. Methods: Medical records of patients who had an ischemic stroke under clopidogrel therapy and been scanned for clopidogrel resistance (CR) were studied retrospectively. Patients were divided into two groups by the presence of clopidogrel resistance. Platelet count was performed within routine hemogram at two hours of blood withdrawal. Clopidogrel resistance was measured with an impedance aggregometer with platelet function analyzer, using heparinized complete blood at the same center. Study endpoint was determined as the demonstration of whether platelet count and MPV were indicators of platelet activation in patients with or without CR.