İş süreçlerindeki risklerin analizi için erp tabanlı yeni bir model önerisi
Proposing a novel erp-driven model for risk analysis in business processes
- Tez No: 953256
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İşletmelerin bünyesinde yer alan süreçler genellikle birbiriyle bağlantılı şekilde çalışmakta ve bu süreçlerden birinde yaşanacak bir aksama, diğer süreçlerin işleyişini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle, süreçlerin etkinliğini izlemek ve kontrol altında tutmak, işletmelerin sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, süreç performansını değerlendirerek zayıf noktaları ortaya koymayı amaçlayan yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Çalışmanın temelini, kural tabanlı bulanık çıkarım sistemi oluşturmaktadır. Bu yöntemle, risk bileşenlerine ait üyelik dereceleri tanımlanmış ve risk büyüklükleri hesaplanmıştır. İlk aşamada, incelenen sürece ait olası riskler ayrıntılı olarak sınıflandırılmıştır. Daha sonra, risk analizi için gerekli olan üç temel parametre risk olasılığı, saptanabilirlik ve şiddet belirlenmiştir. Risk olasılığı değeri, işletmenin kullandığı Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) sisteminden elde edilen verilere dayanarak otomatik şekilde hesaplanacak biçimde kurgulanmıştır. Saptanabilirlik değeri ise, kullanılan ERP yazılımının yapılandırmasına özgü oluşturulan kontrol listesi yardımıyla belirlenmiştir. Riskin şiddet düzeyi ise işletme yöneticilerinin sürece dair bilgi ve öngörülerine dayanarak nitel biçimde tanımlanmış ve bu tanımlamalar En İyi En Kötü Yöntemi (BWM) ile nicel hale getirilmiştir. Geliştirilen bu model, risk faktörlerinin belirsizlik içeren doğasını daha duyarlı bir biçimde değerlendirmeyi sağlamaktadır. Aynı zamanda, karar verme süreçlerinde kullanılabilecek sistematik ve esnek bir araç sunmaktadır. Modelin uygulanabilirliğini ortaya koymak amacıyla üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmeye ait ERP sisteminden alınan operasyonel verilerle örnek bir uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In businesses, operational processes are often interconnected, and a disruption in one process can negatively affect others. Therefore, monitoring and controlling the efficiency of these processes is crucial for ensuring organizational sustainability. This study proposes a new approach aimed at identifying weaknesses in processes and evaluating their performance. The core methodology of the study is based on a rule-based fuzzy logic model. Through this method, membership degrees for risk components are defined and overall risk magnitudes are calculated. In the initial phase, potential risks associated with the examined process are systematically identified. Subsequently, three key parameters required for risk analysis risk probability, detectability, and severity are established. The probability of risk is computed automatically using data extracted from the Enterprise Resource Planning (ERP) system in use. The detectability parameter is determined through a checklist specifically tailored to the configuration of the ERP software. Risk severity is qualitatively assessed by business managers based on the potential adverse effects of the risk on the process and the company's long-term sustainability. These qualitative evaluations are then quantified using the Best Worst Method (BWM). The proposed model enables a more sensitive evaluation of uncertainty-based risk factors and offers a practical and flexible tool for supporting decision-making processes. To demonstrate the applicability of the approach, an illustrative case study is presented using operational ERP data from a manufacturing enterprise.