İlköğretim ikinci kademede öğrenim gören kız öğrencilerin annelerinin rahim ağzı kanseri ve HPV aşısı konusunda bilgi tutum davranışları
Mothers of secondary school female students knowledge attitude behaviours about cervical cancer and HPV vaccine
  1. Tez No: 389986
  2. Yazar: GAMZE ÖRENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KURÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kozlu merkez ilköğretim ikinci kademede öğrenim gören kız öğrencilerin annelerinin rahim ağzı kanseri ve HPV aşısı hakkında bilgi, tutum, davranışlarını belirlemek amacıyla yapılan kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Kozlu ilçe merkezinde bulunan tüm ortaokullarda öğrenim gören 769 kız öğrencinin anneleri oluşturmaktadır. Kız öğrenciler, Kozlu Ortaokulu (441 öğrenci annesi), Kozlu 19 Mayıs 100.Yıl Ortaokulu (114 öğrenci annesi), Kozlu Alparslan Ortaokulu (194 öğrenci annesi), Kozlu İmam Hatip Ortaokulu (20 öğrenci annesi) olarak belirlenmiştir. Örneklem büyüklüğü olarak evrenin tamamı hedeflenmiş, araştırmaya katılmayı kabul eden ve anket dolduran anne sayısı 633 (%82.3) tür. Veri toplama formu, araştırmacı tarafından konuya ilişkin ilgili literatür incelenerek hazırlanmış, veri toplama formu hazırlandıktan sonra halk sağlığı alanından bir uzman görüşü alınmıştır. Kız öğrencilere veri toplama formları verilerek annelerine ulaştırmaları istenmiştir. Veriler analiz edilmiştir. Araştırmacı tarafından çalışmadan veriler elde edildi. Tüm bunlar bilgisayarda Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 18.0 for Windows' a aktarılmıştır. Frekans dağılımı, ki-kare testi, varyans analizi, t testi ve Kolmogorov- Smirnov testi kullanılmıştır. Veriler tablolarda sayı ve yüzdelerle belirtilmiştir. Ortalamalar ± standart sapmaları ile verilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; yaş aralığı 28-63' dür. Annelerin yaşları ortalamasının 38,3±4,42' dir. Annelerin bazı sosyodemografik özelliklerine göre dağılımlarına bakıldığında, %61,6' sının ilkokul mezunu, %87,8' inin ev hanımı, %94,0' ının evli, %74,6' sının sağlık sigortası olduğu, evlilik yılları ortalamasının 16,2±5,73 olduğu görülmektedir. Annelerin %73,3' ünün HPV' yi, %62,1' inin ise HPV aşısını daha önce duymadığı görülmüştür. Annelerin %94,8' inin rahim ağzı kanserini duyduğu. Ama sadece %51,6' sının HPV' nin rahim ağzı kanserine neden olduğunu bildiği görülmüştür. Annelerin %60,2' sinin papsmear testini duyduğu ve %26,9' unun pap smear testini yaptırmadığı görülmüştür. Annelerin %58,1' i HPV aşısının kız çocuklara, %15,6' sı hem erkek hem kız çocuklara, %0,8' i erkek çocuklara yapıldığını bildiği görülmüştür. Annelerin %87,5' inin aşının güvenilirliği hakkında bilgilendirilmek istemiştir. %71,6' sı yan etkileri, %69,8' i koruyuculuk düzeyi, %67,3' ü koruma süresi ve %64,3' ü aşının etkisi hakkında bilgilendirilmek istemiştir. Sonuç olarak, annelerin rahim ağzı kanseri, HPV ve HPV aşısından haberdar olmadığı ve yeterince bilgi sahibi olmadıkları saptanmıştır. Annelerin pap smear testi yaptırma düzeylerinin yetersiz olduğu saptanmıştır. Bu nedenle annelere rahim ağzı kanseri, pap smear testi, HPV ve HPV aşısı ile ilgili eğitim programlarının planlanması ve yaygınlaştırılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was performed with aim to determine the knowledge, attitude, behaviors of mothers of female students in secondary schools in Kozlu about cervical cancer and HPV vaccination. The population of there search consists of 769 mothers of female students in all secondary schools in the district of Kozlu. Female students were determined Kozlu Secondary School (441 student' s mother), Kozlu 19 Mayıs 100.Yıl Secondary School (114 student' s mother), Kozlu Alparslan Secondary School (194 student' s mother), Kozlu Imam Hatip Secondary School (20 student' s mother). As a the sample size had been take all universe, mothers who agreed to participate in there search and who full filled the questionnaire form 633 (82.3%). Questionnaire form was prepared by there searcher examined the literature on related topics, after preparing the questionnaire form has been an expert opinion from the public health field. Female students were asked to transport the mother giving the questionnaire form. Data were analyzed. Data obtained from the study by researchers. And these transferred to Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 18.0 on computer. Frequency distribution, Chi-square test, analysis of variance, t test and Kolmogorov-Smirnov test was used. Data are expressed in numbers and percentages in the tables. Mean ± Standard deviation are given by. According to the findings; age range was 28-63. The mothers' mean age was 38.3±4.42. When we look at the distribution of the sociodemographic characteristics of mothers, primary school graduates were 61.6%, housewives were 87.8%, married was 94.0%, and health insurance was74.6%, marriage average was16.2 ± 5.73 years. 73.3% of the mothers had not heard HPV and 62.1% of the mothers had not heard HPV vaccine before. 94.8% of women had heard the cervical cancer. But only 51.6% of the mothers know that HPV causes cervical cancer. 60.2% of mothers had heard papsmear test and 26.9% of mothers hadn't make pap smear test. 58.1% of the mothers know that taking the HPV vaccine to girls, 15.6% of the mothers know that taking the HPV vaccine both male and female children. Only 0.8% of the mothers know that taking the HPV vaccine to boys. 87.5% of the mothers want to learn about there liability of the vaccine. They want to learn other topics were side effects (71.6%), level of protection (69.8%), duration of protection (67.3%) and effect of vaccine (64.3%). In conclusion, the mother don't aware cervical cancer, HPV and HPV vaccine and they did not have enough information. It was found that taking levels of pap smear test of mothers was insufficient. Therefore the maternal education should be planned programs which related to cervical cancer, pap smear test, HPV and HPV vaccine and dissemination of education programs should be ensured.