Akut ST yükselmeli miyokard enfarktüsünde delta troponin-I değerleri ile hastane içi kardiyovasküler sonlanım noktalarının ilişkisi
Delta troponin-I values correlation with in-hospital cardiovascular endpoints in acute ST-elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 390001
  2. Yazar: ERCAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL KESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş: Kardiyovasküler hastalıklar mortalite ve morbiditenin en sık sebebidir. Ancak akut miyokard infarktüsünde troponin-I artış hızı ile kardiyovasküler olaylar arasındaki ilişki bilinmemektedir. Çalışmamızda STEMI hastalarında troponin-I düzeylerindeki artış hızı ile hastane içi kardiyovasküler sonlanım noktaları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Materyal ve metod: Çalışmaya trombolitik tedavi veya primer perkütan koroner girişim (PKG) uygulanan 84 akut STEMI?li hasta (65 erkek, ortalama yaş 58±11) dahil edildi. Hastaneye yatışı takiben 2-4-6?ıncı saatlerdeki seri troponin-I ölçümleri ile hesaplanan delta troponin değerleri ile hastane içi olaylar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 84 akut STEMI hastası (65 erkek, 19 kadın) alındı. Trombolitik verilen grupta 35 (%41.7), primer PKG uygulanan grupta 49 (%58.3) hasta vardı. Semptom başlangıcından hastaneye başvuru arasındaki süre trombolitik verilen grupta 2.4±1.5 saat iken, primer PKG yapılan grupta ise 2.8±1.4 saat idi. Olguların hastanede yatışları süresince major kardiyovasküler sonlanım noktalarından kardiyovasküler nedenli ölüm 7 (%8.3) hastada, klinik kalp yetmezliği 2 (%2.4) hastada, inme/geçici iskemik atak 2 (%2.4) hastada, rekürren iskemi 5 (%6) hastada, acil damar revaskülarizasyonu ihtiyacı 5 (%6) hastada, kardiyojenik şok 7 (%8.3) hastada, aritmi 8 (%9.5) hastada görüldü, hiçbir hastada re-infarktüs görülmedi. Aritmi gelişen hastaları 3 % (3.6) ventriküler fibrilasyon, 3 (%3.6) atriyal fibrilasyon, 2 (%2.4) ventriküler taşikardi oluşturmaktaydı. Mekanik komplikasyonlara bakıldığında; 1 (%1.2) hastada hemodinamik bozulmaya yol açmayan ekokardiyografi ile tespit edilmiş ventriküler septal defekt gözlenmiş olup, acil şartlarda cerrahiye yönlendirilmiştir. Sonuç: STEMI tanısıyla trombolitik veya primer PKG tedavi uygulanan hastalarda, hastane içi sonlanım noktalarını öngörmede delta troponin değerleri ile yapılan analiz yeterli olmamaktadır. Bu konuda yapılacak daha geniş kapsamlı randomize kontrollü çalışmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiovascular diseases are the most common cause of morbidity and mortality. However, the relationship between the rate of increase in troponin-I and cardiovascular events in acute myocardial infarction is not well-known. In our study, it is aimed to investigate the relationship between the rate of increase in troponin-I and in-hospital cardiovascular endpoints in patients with ST elevation myocardial infarction (STEMI). Material and Method: : 84 patients (65 males, mean age 58±11) with acute ST segment elevation myocardial infarction and treated by thrombolytics or underwent primary percutaneous coronary intervention (PCI) were enrolled the study. After admission to hospital, the delta troponin values which is calculated by serial measurements on 2th, 4th and 6th hours of admission and in hospital events were evaluated. Results: 84 patients (65 males, 19 females) with acute STEMI were included in our study. There were 35 patients (41.7%) in thrombolytic group and 49 patients (58.3%) in primary PCI group. Time from symptom onset to hospital admission was 2.4±1.5 hours in thrombolytic group, 2.8±1.4 hours in PCI group. As major cardiovascular endpoints, death from cardivascular events was seen in 7 (8.3%) patients, heart failure was observed in 2 (2.4%) patients, stroke/transient ischemic attack was seen in 2 (2.4%) patients, recurrent ischemia was seen in 5 (6%) patients, 5 (6%) patients were needed for urgent revascularization, cardiogenic shock was seen in 7 (8.3) patients, arrhythmia was seen in 8 (9.5%) patients in hospital stays. Re-infarction was not seen in two groups. Ventricular fibrillation in 3 patients (3.6%), atrial fibrillation in 3 patients (3.6%), ventricular tachycardia in 2 patients (2.4%) was observed in patients with arrythmia. Ventricular septal defect was observed only in one patient (1.2%) as a mechanical complication, and the patient was transferred to urgent surgery. Conclusion: Analyses of delta troponin values are not sufficient to predict in-hospital endpoints in patients with STEMI treated by trombolytic therapy or primary PCI. Randomized controlled studies with large population are needed in this subject.