Gestazyonel diyabetes mellitus tanılı gebelerde 25-OH vitamin D düzeyinin gestasyonel diyabet mellitus ile ilişkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 390002
  2. Yazar: MUSTAFA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve amaç Değişen yaşam tarzı neticesinde yeryüzünde gelişmiş ve gelişmekte olan tüm toplumlarda DM sıklığı artmaktadır. Etyolojisinde genetik, otoimmün ve çevresel faktörler bir arada yer almaktadır (4). Bu yaygınlığa paralelel gebeliklerin %1-14'ü gestasyonel diyabet , %0.5' i de pregestasyonel diyabet ile komplike olmaktadır (7,8). Moderlenşme, kapalı ortamlarda kalıp güneş ışığı görmeme, güneş ışığı geçirmeyen camlı ofislerde çalışma, yüksek koruyucu güneş kremi kullanma, aşırı çay, kahve tüketimi, bilinçsiz yapılan diyetlerle birlikte D vitamini yetersizliği de giderek artmaktadır (10,11,12). Artan D vitamini yetersizliği ile birlikte eksikliğinin neden olabileceği hastalıklarla ilgili birçok araştırma ve hayvan deneyi yapılmıştır. D vitamini yetersizliğinin metabolik sendrom ve tip2 DM için risk faktörü olduğunu ve D vitamini yetersizliğinin insülin direnci ve beta hücre işlev bozukluğu ile ilişkisini gösteren bir çok çalışma mevcuttur (17). Bu bilgiler ışığında biz de bölgemizdeki gestasyonel giabetes mellitus (GDM) hastalarının etiyopatogenezinde vitamin D eksikliğinin etkisini ve olası mekanizmaları araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Bu çalışma Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne ait gebe izlem polikliniklerinde hasta takipleri sırasında gerçekleştirildi. Çalışmaya 101 gebe dahil edildi. 24-28 gebelik haftası arasında, sağlıklı 50 gebe ve gestasyonel DM tanılı 51 gebe çalışmaya dahil edildi. Sağlıklı gebeler ve GDM'li gebeler kendi aralarında 25(OH)D düzeylerine göre yetersizliği olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı. Bulgular GDM olan gebeler ile olmayanlar D vitamini yetersizliği, ortalama vitamin D düzeylerine göre bakıldığında anlamlı fark görülmedi (p> 0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose As a result of changing lifestyles, the frequency of DM in developed and developing countries has been increasing. Genetic, autoimmune and environmental factors are ranked as its etiology (4). Parallel to this extent, 1-14% of the pregnancies are complicated by gestational diabetes and 0.5% of them are complicated by pregestational diabetes (7, 8). With modernization, not being exposed to enough sunlight, working in offices with sunlight proof glasses, putting on highly protective sunscreen, excessive coffee and tea consumption and unhealthy diets vitamin D deficiency is increasing day by day (10,11,12). With the increased vitamin D deficiency many research and animal experiments have been carried out related about the diseases which may be caused by this deficiency. There are several studies showing that vitamin D deficiency is a risk factor for metabolic syndrome and type 2 DM and its effect on the relationship between the insulin resistance and beta cell dysfunction (17). In the light of this information, we aimed to investigate the effect of vitamin D deficiency in the etiopathogenesis of the gestational mellitus (GDM) patients and the possible mechanisms in our region. Materials and Methods This study was conducted during the patient follow-ups in the pregnant follow-up polyclinics in Sakarya University Training and Research Hospital, Clinic of Obstetrics and Gynecology. 101 pregnant women were included in the study. Healthy 50 and gestational DM diagnosed 51 pregnant women, between 24-28 weeks of pregnancy, were included in the study. Healthy pregnant women and the ones diagnosed with GDM were divided into two groups as deficient and non-deficient according to their 25 (OH) D levels. Findings No significant difference was found between the GDM and healthy pregnant women in terms of vitamin D deficiency and vitamin D levels (p>0,05).