Trakya bölgesinde langstroth ve dadant-blatt kovan tiplerinin bal verimi ve koloni gelişimi üzerine etkileri
  1. Tez No: 39006
  2. Yazar: H.SEVHAN EVREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHSİN DOĞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
l/I DZET Bu çalışmada, Tarakya bölgesinde özel bir arıcının arı kolonilerinde Dadant-Blatt ile Langatroth kovan tiplerinin arı varlığı ve bal verimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 12' si Langstroth kovan tipine, 12'si Dadant-Blatt kovan tipine ait olmak üzere Zk arı kolonisi ile denemeye başlanmıştır. Ancak çeşitli nedenlerle verilen kayıplar sonucunda deneme 9'u Dadant-Blatt'a, 10'u Langstroth'a ait olmak üzere 19 kovanla son bulmuştur. Deneme süresince veriler 7 dönemde toplanmıştır. Ancak arı populasyonunu belirleyen kuluçka alanı ile ergin arı populasyonu kriterlerinden, ergin arı populasyonu 8 dönemde alınan verilere göre belirlenmiştir. Bal verimi verileri, 2^.8.1991 'de yapılan bal hasadı ile elde edilen ayçiçek balına aittir. Elde edilen verilere göre kuluçka alanı, ergin arı populasyonu ve bal verimi açısından her iki kovan tipi arasında fark olup olmadığının anlaşılabilmesi için gerekli istatistik analizler yapılmıştır. Kuluçka alanları ve bal verimlerine göre her iki kovan tipi arasında fark bulunmazken (P/> 0.05), anlı çerçeve sayıları bakımından fark bulunmuştur (P < 0.05). Koloni kayıp oranlarında da kovan tipi faktörü nün % 5 hata düzeyinde farklı olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this study the effect of the Dadant-Blatt and Langstroth hive tipes an colony papulation and honey yield mere investigeted in Trace region. This research started with 12 colonies in each group, but finishing numbers mere 9 for Dadant-Blatt and 10 for Langstroth. The mesaures of brood surfaces were taken 7 times but the quantity of adult honey bee population was taken 8 times in whole the year amount of honey yield were taken only, one time on the harvesting the crop of the sunflower honey. Results of the mesaures of brood surfaces and the quantity of adult honey bee population and the amount of honey yield were show in Dadant-Blatt and Langstroth hive tipes after making statistic analises. Cnmparisens of two groups for brood surfaces, honey production and colony mortality rates were statistically insignificant (p y 0.05). Only the difference of colony population was found statistically significant (p^0.05).