Depresyon tanısı alan hastalarda evlilikte diyadik uyumun ve ilişki kalitesinin belirlenmesi: Aydın ilinde bir araştırma
Assigning dyadic adjustment and quality of relation in marriage of depression clients: A research in Aydin
  1. Tez No: 390071
  2. Yazar: DİDEM KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL HABLEMİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, Aydın İlinde bulunan kamu hastanelerinin psikiyatri bölümünde ayakta ya da yatarak tedavi olan depresyon tanısı alan hastaların evliliklerindeki diyadik uyumu ve ilişki kalitesini değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Anabilimdalı, Aydın Atatürk Hastanesi ve Aydın Devlet Hastanesi'nin Psikiyatri poliklinik ve servislerinde tedavi olan depresyon hastaları arasında araştırmaya katılmaya gönüllü olan 100 birey ile Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi personeli arasında sağlıklı ve çalışmaya katılmak isteyen gönüllü 105 birey araştırmaya dahil edilmiştir. Likert Tipi cümlelerin yer aldığı“Diyadik Uyum Ölçeği”ve“İlişki Kalitesi Ölçeği”nin ikinci bölümü için tanımlayıcı istatistik analiz kapsamında çapraz tablolar yapılmıştır. Araştırmada kullanılan“İlişki Kalitesi Ölçeği”için ise ilk bölümünü oluşturan maddelerin (30madde) güvenilirliği analiz edilmiştir. Bu ölçeğin güvenilirliği için tutarlılık katsayısı olan“Cronbach Alpha”hesaplanmıştır. Ölçekteki 30 maddeye ilişkin madde toplam korelasyon min. ve max. değerlerinin 0.09-0.45 arasında değiştiği saptanmıştır. Ölçeğin hesaplanan alpha değeri 0,716, açıklanan varyansı %61 ve özdeğeri 3.41 olarak bulunmuştur. Araştırmada bireylerin depresyon tanısı alma ve almama durumlarının, diyadik uyum ölçeğinin alt faktörlerini oluşturan; eşler arası tatmin/doyum, evlilikte bağlılık, eşler arası fikir birliği, duygusal ifade ile mutluluk düzeylerine ve ilişki kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla t testi uygulanmıştır. Buna göre depresyon tanısı alan bireylerin, diyadik uyum ölçeği kapsamında evliliklerinden aldıkları doyum/tatminin, tanı almayanlara göre daha düşük olduğu, evliliklerine bağlılıklarının daha az olduğu, eşleri ile fikir birliği sağlama ve duygularını ifade etme ile ilgili daha çok sıkıntı yaşadıkları görülmüştür. Mutluluk düzeyleri açısından bakıldığında ise t testi sonuçlarına göre depresyon tanısı alan bireylerin, tanı almayanlara göre daha mutsuz oldukları anlaşılmaktadır. Ayrıca“İlişki Kalitesi”ve depresyon tanısı alma durumları değerlendirildiğinde ise; depresyon tanısı alan bireylerin eşleri ile olan iletişimlerinin ve sorun çözme becerilerinin, tanı almayanlara göre daha düşük olduğu, eşleri ile daha fazla çatışma yaşadıkları belirlenmiştir. Araştırmada depresyonun bireylerin evlilik uyumu ve ilişki kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted with the aim of determining dyadic adjustment and relationship quality in the marriages of patients who were diagnosed with depressive disorder and received in-patient or ambulant treatment in psychiatry department of public hospitals in Aydın. 100 volunteer patients diagnosed with depressive disorder and treated in psychiatry outpatient clinics and inpatient services of Adnan Menderes University Application and Research Hospital Psychiatry Department, Aydın Atatürk Hospital and Aydın State Hospital and 105 healthy volunteer personnel in Adnan Menderes University Application and Research Hospital participated to this study. Crosstabs was made as part of descriptive statistical analysis of“Dyadic Adjustment Scale”and the second part of“Relationship Quality Scale”which include Likert Scale statements. The reliability of items (30 items) which are included in the first part of“Relationship Quality Scale”were analyzed.“Cronbach's Alpha”that is internal consistency coefficient was calculated for the reliability of this scale. It was determined that minimum and maximum values of total correlation of 30 items on the scale change between 0.09 and 0.45. It was found that alpha value which was calculated of the scale is 0.716, variation which was explained is 61% and eigenvalue is 3.41. T-test was done with the aim of determining the effect of having or not having a diagnosis of depressive disorder on satisfaction/gratification of the partners, commitment in marriage, consensus of partners, happiness level with emotional expression and the relationship quality which are also sub-factors of dyadic adjustment scale. According to analysis, it was seen that people who were diagnosed with depressive disorders have lower satisfaction/gratification, lower commitment in their marriages and experience much more difficulty for making consensus with their partners and expressing their emotions to their partners relative to healthy people within the context of dyadic adjustment scale. In the aspect of happiness levels, t-test findings showed that the people who were diagnosed with depressive disorder are more unhappy relative to people who were not diagnosed with depressive disorder. Additionally, when the context of“Relationship Quality”and having a diagnosis of depressive disorder are evaluated, it was determined that people who have a diagnosis of depressive disorder have worse communication with their partners and problem solving skills and experience much more conflicts with their partners. According to this study, it was drawn a conclusion that depression is a health problem which has a negative effect on marriage adjustment of partners and relationship quality.