Postpartum depresyon tanısı alan hastalarda serum oreksin seviyesinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum orexin levels in patients diagnosed with postpartum depression
- Tez No: 949141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY GÖK KORUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı PPD tanısı alan hastalarda serum OX seviyesini değerlendirerek OX'in PPD etyolojisindeki rolünü incelemektir. İkincil olarak PPD'nin OX ile ilişkisinin ortaya konması hem etiyolojide yeni bir bağlantı alanı oluşturacak hem de tedavi için yeni bir seçenek ortaya çıkartacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde 15 Eylül 2024 ve 15 Aralık 2024 tarihleri arasında doğum yapan 20-40 yaş arası 42 PPD ve 42 sağlıklı kontrol grubunun değerlendirilmesi ile oluşturulan prospektif gözlemsel nitelikli bir çalışmadır. Doğum yapan kadınlardan çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara rutin olarak doğumdan 4 hafta sonra Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) uygulanmıştır. Buna göre EPDS'de toplam 13 ve üzeri puan alan hastalardan, Konya Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği tarafından Hamilton Depression Rating Scale (HDRS) ile değerlendirme sonrası PPD tanısı alan kadınlar hasta grubuna dahil edilmiştir. EPDS değerlendirmesi sonrası PPD tanısı konmayan ve çalışmaya katılmak isteyen kadınlar ise kontrol grubuna dahil edilmiştir. Laboratuvar verileri hastaların rutin olarak alınan tetkiklerinden arta kalan atık kanlarından elde edilmiştir. Elde edilen kanlardan Human OX A ELİSA kiti çalışılmıştır. Elde edilen bulgular her iki grup arasında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hasta grubunda olanların yaş ortancası 28,24 iken kontrol grubunda olanların yaş ortancası 26,8 olup aralarında anlamlı farklılık görülmemiştir(p=0,235). Gruplar arasında boy (p=0,224) ve kilo (p=0,209) açısından anlamlı farklılık görülmemiştir. Hasta grubunda olanların body mass index (BMI) kontrol grubunda olanların BMI'dan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0,042) (p0,05). Gruplar sosyodemografik özellikleri açısından homojendir. Doğum şekli açısından sezaryen oranı kontrol grubunda daha yüksektir ama bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p=0.167). Doğum yapmış kadınların postpartum Hb değerinin gruba göre anlamlı olarak farklılaşmadığı bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate serum OX levels in patients diagnosed with PPD and to investigate the role of OX in the etiology of PPD. Secondly, revealing the relationship between PPD and OX may not only establish a new link in the etiology but also offer a potential new option for treatment. Materials and Methods: Our study is a prospective observational study conducted at the Obstetrics and Gynecology Clinic of Konya City Hospital between September 15, 2024, and December 15, 2024. It includes 42 postpartum depression (PPD) patients and 42 healthy controls aged 20 to 40 years who gave birth during this period. Routine screening with the Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) was administered to women who consented to participate, four weeks after delivery. Women scoring 13 or above on the EPDS were further evaluated by the Psychiatry Clinic of Konya City Hospital using the Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), and those diagnosed with PPD were included in the patient group. Women who did not meet the PPD criteria after EPDS assessment and who agreed to participate were included in the control group. Laboratory data were obtained from leftover blood samples collected during routine tests. Human Orexin A (OX A) levels were measured using an ELISA kit. The findings were statistically compared between the two groups. Results: The median age of the patient group was 28.24, while that of the control group was 26.8, with no significant difference between the groups (p = 0.235). No significant differences were observed between the groups in terms of height (p = 0.224) and weight (p = 0.209). However, the body mass index (BMI) of the patient group was found to be significantly higher than that of the control group (p = 0.042) (p 0.05). The groups were homogeneous regarding sociodemographic characteristics. Although the rate of cesarean section was higher in the control group, this difference was not statistically significant (p = 0.167). Postpartum hemoglobin (Hb) levels did not differ significantly between the groups (p> 0.05).