IUI sikluslarına giren hastalarda cinsel perhiz süresinin reaktif oksijen radikalleri oluşumu üzerine etkisi
The effect of the sexual abstinence period on the production of reactive oxygen species in patients who planned to take part in intrauterine insemination
- Tez No: 390083
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Planlaması, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Planning, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu prospektif çalışmada; IUI sikluslarına girecek hastalarda cinsel perhiz sürelerinin reaktif oksijen radikalleri oluşumu üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla, tüp bebek merkezine başvuran IUI planlanmış olan 90 hasta; 0-2 gün (n:30), 2-4 gün (n:30), 4 gün üzeri (n:30) cinsel perhiz sürelerine göre gruplandırılmış ve gruplar; klinik özelliklerin, cinsel perhiz süresinin oksidatif stres oluşumu üzerine etkisi ve ayrıca oksidatif stres, cinsel perhiz süresinin gebelik üzerine etkisi açısından karşılaştırılmışlardır. Ek olarak gruplar arasında sperm yıkama yönteminin semen parametrelerine etkisi değerlendirilmiştir. Tüm hastalar cinsel perhiz sürelerinin semen parametreleri üzerine etkisi açısından değerlendirildiğinde; cinsel perhiz süresi ve semen parametreleri arasında ilişki olmadığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this prospective study, we evaluated the impact of the Sexual Abstinence Period on the production of Reactive Oxygen Species in patients who planned to take part in intrauterine insemination.For this goal; 90 patient who were referred to the infertility center and planned to take part in intrauterine insemination cycles were included for this study. Participants were divided into three groups (0-2 days, 2-4 days, 4< days) according to their sexual abstinence period. In this three groups, we compared the effects of the clinical features and the sexual abstinence period on the production of Reactive Oxygen Species. The effect of the oxidative stress and sexual abstinence period on the pregnancy rates, the influence of sperm washing technique on the sperm parameters between groups were also analyzed. When all the participants were analyzed for the correlation between sexual abstinence period and sperm parameters, there was no significant change detected (p>0,05).