Gastroözofageal reflülü hastalarda özofagus manometrisi, vektör volüm ve özofagus pH metre etkinliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 390093
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA AYŞE TOPUZLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çocukluk çağında sık karşılaşılan problemlerden biri olan GÖR tedavi edilmediği takdirde yüksek morbiditeye sahip bir durumdur. Erken dönemde yapılan medikal veya cerrahi müdahaleler hastaların daha yüksek bir hayat kalitesine sahip olmasını sağlamıştır. Buradan yola çıkarak hastalara erken dönemde tanı koymayı sağlayacak yöntemler araştırılmıştır. Özofagus manometre çalışmaları, vektör volüm analizi ve 24 saat pH metre çalışmaları günümüzde erişkin popülasyonunda olduğu kadar çocuklarda da rutin kullanıma giren yöntemlerdir. Çalışmamızda bu yöntemlerin GÖR'yü göstermede birbirlerine olan üstünlüklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2011-2012 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı ve Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı polikliniklerine GÖR şüphesi ile başvuran ve tetkik edilen hastaların dosyalarından 21'i randomize olarak seçilerek geriye dönük olarak incelenmiştir. Olgular başvuru şikayetleri ve tanılarının yanı sıra yapılan testlerin sonucunda aldıkları tedavi yöntemine göre değerlendirilmiş ve medikal olarak takip edilen (Grup 1), cerrahi yapılan (Grup 2) ve patoloji saptanmayan (Grup 3) olarak 3 grupta incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 21 hastanın 8'i erkek 13'ü kızdı. Hastların yaş ortalamaları 5.71 (1-16yıl) yıl idi. Yirmidört saatpH monitörizasyonu çalışmasında Grup1'de reflü semptom endeksi ortalama %48,7, Grup 2'de %42,4 ve Grup 3'de %28,3 bulundu. Özofagus manometre çalışmalarında AÖS basınç farkı Grup 1'de 13,4cmH2O, Grup 2'de 31,8cmH2O ve Grup 3'de 4,3cmH2Oolarak bulundu. Olguların vektör volüm analizinde Grup 1'de vektör volümleri ortalama 96,01cm3, Grup 2'de 2398,9cm3 ve Grup 3'de 196,4cm3 olarak hesaplandı. Sonuç: Çocukluk çağında gastroözofageal reflü hastalarının tanısında 24 saat pH monitörizasyonunun ve özofagus manometre analizinin etkin sonuç verdiği görülürken, vektör volüm analizi çalışmalarının tanı koymada etkinliği gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: GER disease is a common problem in childhood which decreases quality of life and has significant morbidity. Early treatment increases quality of life. This finding lets many diagnostic procedures to be used for early diagnosis. Esophagus motility studies, 24 hour pH monitoring and LES vector volume analysis are the main diagnostic procedures in children. We aim to compare the efficiency of these procedures in diagnosing GER disease in childhood. Method: Twentyone patients those attended to Pediatric Surgery and Pediatric Gastroenterology outpatient clinics in I.U. Cerrahpasa Medical Faculty between 2011 and 2012 were analysed retrospectively. They were grouped into medical group (Group 1), surgery group (Group 2) and control group (Group 3) according to results of diagnostic procedures and treatment modalities used. Results: There were 8 male patients of 21 patients with a mean age of 5,71 years. Reflux index in 24 hour pH monitoring was 48,7% in Group 1, 42,4% in Group 2 and 28,3% in Group 3. In esophagus motility studies pressure difference at LES was 13,4cmH2O in Group 1, 31,8cmH2O in Group 2 and 4,3cmH2O in Group 3. Vector volum analysis of LES was 96,01cm3 in Group 1, 2398,9cm3 in Group 2 and 196,4cm3 in Group 3. Conclusion: Twentyfour hours pH monitoring and esophagus motility studies are effective in diagnosing GER disease in childhood, however no efficacy of LES vector volume analysiscould be demonstrated in our study.