Epilepsi hastalarında refleks nöbet uyaran taraması ve refleks nöbet uyaranı varlığında, kognitif fonksiyonların interiktal EEG üzerine etkisinin araştırılması
Scanning reflex seizures precipitants in patients with epilepsy and in the presence of reflex precipitants investigation of the effects of cognitivite functions on interictal EEG
  1. Tez No: 390112
  2. Yazar: ESER BULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER NAZ YENİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
GİRİŞ: Refleks nöbetler; özgün bir duysal veya bilişsel uyaranla ortaya çıkan, fokal veya jeneralize epilepsi sendromlarına eşlik edebilen nöbetlerdir. Kognitif fonksiyonların tetiklediği nöbetler hakkında fazla bilgimiz bulunmamaktadır. Elektroensefalografi (EEG) kaydedilirken geleneksel aktivasyon yöntemleri kullanılmasına karşın yapılandırılmış bir kognitif fonksiyon değerlendirmesi yapılmamaktadır. AMAÇ: Çalışmamız ile üniversite hastanesi epilepsi polikliniğinde refleks nöbet uyaranlarının sıklığını belirlemeyi, refleks nöbet uyaranı varlığında kognitif fonksiyonların interiktal EEG üzerine etkisini ve hangi yönde etkisi olduğunu tespit etmeyive EEG kaydı sırasında kullanılabilecek yeni bir aktivasyon yönteminin geliştirilmesini amaçladık. METOD: Çalışmamıza epilepsi polikliniğimizce değerlendirilen 299 epilepsi hastası dahil edildi. Refleks nöbet uyaranı taraması amacıylaanket formu oluşturuldu. Anket değerlendirilmesinde refleks nöbet uyaranı tespit edilen ve/veya önceki rutin EEG'lerinde epileptiform deşarjları olan 35 hastaya rutin EEG kaydı yapıldı ve kognitif fonksiyonların interiktal EEG üzerine etkisinin araştırılması amacıyla test verildi. SONUÇLAR: Hastaların, %73,9'u en az bir refleks nöbet uyaranı bildirmiş, %26,1'i sorgulanan refleks nöbet uyaranlarından hiçbirini belirtmemiştir. En sık bildirilen nöbet uyaranı'stres' olmuştur. Hiperventilasyonla %45,7 (en sık), ışık uyaranıyla %5,7 (en az) ve kognitif test bataryası ile %11,4 oranında ve sadece idiyopatik jeneralize epilepsi grubunda deşarjlar üzerine aktivasyon etkisi gözlenmiştir. Verbal testin geleneksel aktivasyon yöntemleriyle uyumlu etkiler gösterdiği görülmüştür. TARTIŞMA Refleks nöbet uyaranlarının bilinmesi tanının doğru konmasında ve nöbetlerin kontrol altına alınmasında önemli rol oynadığından epilepsi hastalarının değerlendirilmesinde bu uyaranlar unutulmamalı ve detaylı bir şekilde sorgulanmalıdır. Verbal test sonuçlarının geleneksel aktivasyon yöntemleriyle uyumlu etkiler göstermesi, testin geliştirilebileceğini ve pratik uygulamaya konabileceğini düşündürmüştür. Testlerin EEG ve fMRI çalışmaları ile değerlendirilmesinin fizyopatolojinin anlaşılmasını kolaylaştıracağı ve yeni görüşler kazandıracağı düşüncesini doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Reflex seizures are epileptic seizures precipitated by sensory/cognitive stimuli. There isn't much knowledge on seizures provocated by cognitive functions. During EEG recordings, hyperventilation, photic stimulus are used to provocate seizures but organised cognitive function tests aren't used. OBJECTIVE Objectives of our study are researching the frequency of reflex precipitants, determining cognitive function's effects on interictal EEG at the presence of reflex precipitants and to develop a new method of activation during EEG recordings. METHODS In ourstudy, 299 epilepsy patients were included. Survey consisting of 12 questions, was created. 35 patients given positive answer in survey or/and had epileptiform discharges inprevious EEG, were evaluated to determine the effects of cognitive function's. RESULTS 299 patients, 73,9% reported at least one reflex precipitant and 26,1% didn't report any of reflex precipitant which were questioned. The most frequently reported precipitant was stress, respectively. Cognitive tests were activated 11,4%, only on idiopathic generalized epilepsy group, of interictal EEG discharges. IFS 5,7% and HV 45,7% patient's discharge were found to be activated. Verbal test results showed consistent effects with traditional activation methods. DISCUSSION Known of reflex precipitants play an important role in correct diagnosis and control of seizures of epilepy patients. Reflex precipitants should take questioned during the evaluation of the epilepsy patients. As the effects of verbal test show consistent results with traditional activation methods, this suggests that test could be developed and used in practical implementation. EEG and fMRI studies will facilitate the understanding of pathophysiology and gain new insights.