Multinodüler guatr ve basedow-graves hastalarında postoperatif hipokalseminin karşılaştırılması
Comparison of postoperative hypocalcemia in multinodular goiter and basedow-graves disease
- Tez No: 390110
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Tiroid cerrahisi günümüzde cerrahlar tarafından en sık uygulanan ameliyatlardan biridir. Tiroidektomi sonrası en sık gözüken komplikasyonlardan biride hipokalsemidir. Literatürde total tiroidektomi sonrası hipokalseminin Basedow-Graves hastalarında multinodüler guatrlı hastalara göre daha sık görüldüğü belirtilmektedir. Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı, multinodüler guatr ve Grave's nedeniyle total tiroidektomi yapılan hastalarda postoperatif hipokalsemiyi karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmada Ocak 2013 Haziran 2014 tarihleri arasında Basedow-Graves Hastalığı ve multinodüler guatr nedeniyle İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında sadece total tiroidektomi yapılan 227 hastanın bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar Grup I Basedow-Graves Hastalığı ve Grup II Multinodüler Guatr olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların dermografik bilgileri (yaş, cinsiyet), ön tanıları, ameliyat öncesi serum D vitamini, PTH, kalsiyum, albümin, ve ameliyat sonrası PTH, kalsiyum, albümin gibi postoperatif hipokalsemiyi etkileyen faktörler ve postoperatif hipokalsemi bulguları ve buna yönelik tedavi gereksinimi, tetani gelişip gelişmediği ve patoloji piyesinde paratiroid bezi varlığı retrospektif olarak gözden geçirildi. Bulgular: Çalışmada toplam 36 Basedow-Graves Hastalığı, 191 de mutltinodüler guatr hastası vardı. Hastaların yaş ortalamaları sırasıyla 35,9 ± 11,5 ve 51,6 ± 12,0 olup, Grup II de hastaların yaşı grup I den anlamlı (p < 0,05) olarak daha yüksekti. Cinsiyet, ameliyat öncesi serum D vitamini, PTH, düzeltilmiş kalsiyum ve ameliyat sonrası PTH, düzeltilmiş kalsiyum değerleri ve postoperatif hipokalsemi bulguları ve buna yönelik tedavi gereksinimi, ve patoloji piyesinde paratiroid bezi varlığı açısından gruplar arasında fark olmadığı gözlendi (p>0,05). Hiçbir hastada tetani görülmedi. Sonuç: Çalışmada Multinodüler Guatr ve Basedow-Graves Hastalığı nedeniyle total tiroidektomi yapılan hastalarda postoperatif hipokalsemi açısından anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction Thyroidectomy is one of the most commonly performed operations among surgeons. Hypocalcaemia is the most common complication of thyroidectomy. Studies have shown that patients who undergo thyroidectomy for Basedow-Graves disease are more likely to experience postoperative hypocalcaemia than the patients undergoing thyroidectomy for multinodular goitre. Purpose The aim of this retrospective study, is to compare the frequency of postoperative hypocalcaemia in Basedow-Graves disease and multinodular goitre patients. Materials and Methods In our study findings of 227 Basedow-Graves disease and multinodular goitre patients who were underwent total thyroidectomy between January 2013 and June 2014 in I.U. Cerrahpasa Medical Faculty Endocrine Surgery Department were retrospectively scanned. Patients dermographics (age, gender), preliminary diagnosis, preoperative serum Vitamin D, PTH, calcium, albumin and postoperative PTH, calcium, albumin levels, postoperative hypocalcaemia findings, treatment requirement for these findings, tetany occurence and parathyroid gland tisssue occurence in the thyroid specimen were retrospectively examined. Findings There were 36 Basedow-Graves disease and 191 multinodular goitre patients in our study. The median ages of patients were 35,9 ± 11,5 and 51,6 ± 12,0 respectively, and multinodular goitre patients were older than Basedow-Graves disease patients (p < 0,05). There was no significant statistical difference between gender, preoperative serum Vitamin D, PTH, corrected calcium and postoperative PTH, corrected calcium levels, postoperative hypocalcaemia findings, treatment requirement for these findings and parathyroid gland tisssue occurence in the thyroid specimen (p>0,05). Conclusion There was no difference in frequency of postoperative hypocalcaemia in Basedow-Graves disease and multinodular goitre patients.