Tek taraflı kronik otitis media'lı hastalarda orta kulak hacmi ölçümü ve hasta kulakla sağlam kulağın karşılaştırılması
Middle ear volume measurement and comparison of healty ear to disesased ear in patients with unilateral chronic otitis media
  1. Tez No: 390113
  2. Yazar: KORAY KIRBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAHİR ALTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Orta kulağın akut veya kronik enfeksiyonları sonucu orta kulakta zamanla kalıcı perforasyon oluşabilir. Hastaların bazılarında kolesteatom dediğimiz squamöz epitelden köken alan yumuşak dokular oluşmakla birlikte önemli bir kısmında kronik irreversible enflamasyonla karakterizedir. Tekrarlayan enfeksiyonu olan hastalarda hastalığı ortadan kaldırmak için antibioterapi düzenlenmeli ve siprofloksasin ve borik asid gibi topikal ajanlarla enfeksiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olunmalıdır.Tekrarlayan enfeksiyonlar arasında orta kulağı kapatmak ve işitmenin iletim mekanizmasının kontrolü amacıyla timpanoplasti operasyonu planlanır. Çalışmamızda operasyon kararı alınan tek taraflı perforasyonu mevcut olan kronik otitis media'lı 29 hasta üzerinde çalışılmıştır. Rutin olarak istenen temporal kemik BT testlerinde orta kulak ve mastoid hücrelerde yumuşak doku saptanmayan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Radyolojik ölçümler, timpanometrik ve intraoperatif sıvı ölçümleri ile edlde edilen orta kulak volüm değerleri karşılaştırılmış, kronik otitin orta kulak gelişimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of acute or chronic middle ear infections there can be permanent perforation in the middle ear with time. In some of patients cholesteatoma which is soft tissue originates from squamous epithelium can occur but in a significant proportion of them it is characterized by chronic irreversible inflammation. The antibiotics should be regulated to eliminate disease in patients who have recurrent infections and should be helped to control the infection with topical agents like ciprofloxacin and boric acid.The tympanoplasty operation is planned for recurrent infections to close middle ear and control of the conduction mechanism of hearing.We worked on 29 patients in our study who will be operated for chronic otitis media with unilateral perforation. The patients have been included who have not soft tissue in middle ear and mastoid cells in routinely performed CT scan. The middle ear volume values were compared with datas obtained from radiological and tympanometric and intraoperative fluid measurements and the effect of chronic otitis in the middle ear development was investigated.