Patellofemoral ağrı sendromunun konservatif tedavisinde selektif ve non-selektif kuadriseps kası güçlendirme egzersizlerinin sonuçlarının shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
Selective and non-selective quadriceps muscle strengthening exercises results' evluation by the shear wave elastography in the patellofemoral pain syndrome's conservative treatment
  1. Tez No: 390114
  2. Yazar: GÖKHAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT ERGİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ PFAS patellofemoral eklem reaksiyon kuvvetlerinin artmış olduğu aktivitelerle artan, diz önü ağrı yakınması olarak tanımlanmaktadır. Shear wave elastografik inceleme ile yapılan çalışmamız egzersiz modalitelerindeki değişikliğin VMO ve VL kasının elastisitesine etkisinin, egzersiz sonrası uyluk çevre ölçümü değişimi ile ilişkisinin, hastanın görsel ağrı skorlaması ve fonksiyonel diz skorlamasına (Lysholm) etkisinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. HASTALAR VE YÖNTEM Polikliniğe başvuran ve PFAS tanısı alan bireyler arasından 40 gönüllü (20 erkek – 20 kadın) ve 40 sağlıklı gönüllü (20 erkek – 20 kadın) çalışmaya alınmış, hasta ve sağlıklı gönüllülerin yarısına açık kinetik zincir diz ekstansiyon egzersizi verilmiş, diğer yarısına ise kalça 15 derece adduksiyonda açık kinetik zincir diz ekstansiyon egzersizi verilmiştir. Gruplara 6 hafta süreyle egzersiz tedavisi uygulanmış, 6 hafta sonunda SWE tekniği kullanılarak VMO ve VL kasının elastografik incelemesi yapılmıştır. BULGULAR Egzersiz sonrasında selektif gruptaki hasta ve sağlıklı gönüllülerin VMO kas elastisitesinde non-selektif gruba göre anlamlı artış sağlanmamıştır (p=0,914; p>0,05), (p=0,058; p>0,05). PFAS grubunda her iki egzersiz tedavisiyle VAS skorlarında istatistiksel olarak anlamlı azalma saptanmış (p=0,025; p0,05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE PFPS is defined as anterior knee pain complaint and aggravated by increased patellofemoral reaction forces. The purpose of this study is to evaluate VAS, Lysholm score, VMO and VL elasticity by shear wave elastography and thigh circumference measurements before and after non-selective open kinetic chain knee extension and selective hip adduction knee extension open kinetic chain exercises. PATIENTS AND METHOD 40 patients (20 male-20 female) with PFPS were participated in our study. Also 40 healthy individuals (20 male-20 female) were included as the control group. Open kinetic knee extension exercises were begun to half of the patients and healthy individuals and open kinetic chain knee extension exercises while hip was adducted for 15 degrees were begun to the remaining participitants. After 6 weeks of exercise, SWE was performed to assess the VMO and VL muscles' elastisity. FINDINGS VMO contraction phase elastisity measurements for selective group was increased but was not found statistically significant in comparison to non-selective group. VAS scores in PFPS group with both exercise treatment showed a statistically significant decrease, also non-selective subgroup was found to be superior in VAS score assessment. Both exercise groups have a statistically significant improvement in Lysholm score, but in comparison of two exercise groups no statistically significant difference observed. As for the measurement of thigh circumference of the PFPS patients, non-selective group's values were superior. RESULT Because of the non-selective exercise results for pain scores and thigh circumferences were superior, this exercise method is more efficient treatment for PFPS.