Patellofemoral ağrı sendromunun konservatif tedavisinde uygulanan kapalı kinetik zincir egzersizlerinin sonuçlarının shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the results of closed kinetic chain exercises applied in the conservative treatment of patellofemoral pain syndrome with shear wave elastography
  1. Tez No: 513111
  2. Yazar: EMİR HARBİYELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIFAT ERGİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ PFAS sıklıkla eklem yapılarında önemli bir patoloji olmaksızın tekrarlayan diz önü ağrısıdır. Çalışmamız, farklı egzersizlerin PFAS'na etkilerini shear wave elastografi (SWE) kullanarak VMO ve VL kaslarının sertliklerinin, görsel ağrı skorlarının (VAS), fonksiyonel diz skorlarının (Lysholm), uyluk çevresi ölçümlerinin değişimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. HASTALAR VE YÖNTEM Tek taraflı PFAS tanılı 40 gönüllü (20 erkek – 20 kadın) ve 40 sağlam gönüllü (20 erkek – 20 kadın) iki gruba ayrıldı. Bir gruba kapalı kinetik diz egzersizi verildi, diğer gruba ise aynı egzersiz kalça adduksiyonda olacak şekilde verildi. 6 haftalık tedavi öncesinde ve sonrasında VMO ve VL kaslarının SWE ölçümlerine bakıldı. BULGULAR Hastaların VAS skorlarında anlamlı düşüş, Lysholm skorlarında ise anlamlı bir artış tespit edildi, ancak iki egzersiz grubu arasında istatistiksel olarak bir fark görülmedi. Uyluk çevresi artışlarında sağlıklı kontrol grubunda non-selektif egzersizin selektife göre üstünlüğü mevcuttu. SWE sonuçlarına göre selektif egzersizin non-selektif egzersize göre VMO kasının sertliğini daha çok arttırdığı gösterilememiştir. SONUÇ Non selektif egzersiz, uyluk çevresi ölçümlerini selektif egzersize göre daha çok arttırsa da PFAS tedavisinde hastaların ağrılarının azalması ve fonksiyonel düzelme açısından her iki egzersizin de benzer düzeyde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM PFAS is recurrent anterior knee pain without serious pathology in the joint. Our study aims to examine the effects of different exercises on the PFAS using shear wave elastography (SWE), the changes of the VMO-VL muscles, VAS and Lysholm scores, thigh circumference measurements. PATIENTS AND METHODS 40 unilateral PFAS patients (20 males-20 females) and 40 healthy volunteers (20 males-20 females) in our clinic were divided into 2 groups. One group had closed kinetic chain knee exercises, while the other group had the same exercise with their hips adducted. SWE of the VMO and VL performed before and after 6 weeks of treatment. FINDINGS There was a significant decrease in the VAS scores and a significant increase in the Lysholm scores, but these changes were not statistically significant between the exercise groups. In the increase of thigh circumference measurements, non-selective exercise was significantly better than selective exercise in the group with PFAS. SWE showed that selective exercise did not increase VMO muscle rigidity compared to non-selective exercise. RESULT Despite the higher thigh circumference measurements in non-selective exercise group, the functional outcomes and pain scores were not superior compared to selective exercise group.