Prematür ejakülasyonda hormonal faktörlerin etkisi
The effects of hormonal factors on premature ejaculation
  1. Tez No: 390126
  2. Yazar: ÇAĞATAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR EMRE AKKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
AMAÇ: Tiroid hormonları ve Prematüre Ejakülasyon (PE) arasında ilişki olduğuna dair araştırmalar bulunmaktadır. PE şikayeti ile başvuran hastalarda başta tiroid hormonları olmak üzere erkek cinselliğini etkileyebilecek diğer hormonların araştırılması planlandı. GEREÇ-YÖNTEM: 2011-2013 tarihleri arasında PE şikayeti ile kliniğimize başvuran 53 hasta ve diğer nedenlerle başvuran 69 kontrol hastası çalışmaya dahil edildi. PE grubundaki hastalar şikayetlerinin ortaya çıkma zamanına göre 39 primer ve 14 sekonder PE olmak üzere iki gruba ayrıldı. Erektil disfonksiyonu (ED) bulunan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalarda anlamlı ya da hayatı tehdit edecek ek hastalık yoktu. Hasta ve kontrol grubunda sonuçları etkileyecek eşlik eden başka hastalıklar yoktu. Hasta ve kontrol grubundaki tüm erkek ve eşleri PE profili sorgulama formunun Türkçe'ye valide edilmiş şeklini doldurdu. Prolaktin (PRL), total testosteron, serbest testosteron, FSH, LH, serbest T3 (sT3), serbest T4 (sT4) ve tiroid stimulan hormon (TSH) değerleri herhangi bir tedavi verilmeden analiz edildi. İstatistiksel incelemede T, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanıldı. BULGULAR: Çalışma grubumuzdaki olguların ortalama yaşları, kontrol grubunda 35 ± 4,9, PE'de 34 ± 7,2, primer PE'de 33,5 ± 6,6, sekonder PE'de ise 36,8 ± 7,8 olarak hesaplandı ve gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı fark yoktu (p> 0,05). Hormonların ortalama serum değerleri karşılaştırıldığında PE'de total testosteron seviyesi kontrol grubuna göre istatistiki olarak anlamlı yüksek (p0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: There are some studies regarding the relation between thyroid hormones and Premature Ejaculation (PE). The aim of our study was to investigate whether any hormonal shifts occur in PE cases. MATERIAL AND METHODS: We had evaluated 53 pure PE and 69 control cases. The patients were divided in two groups according to time of occurrence of their symptom as 39 life-long and 14 acquired PE. Combined cases of Erectile Dysfunction and PE were not included in the study. None of the cases had significant and/or life threatening comorbidities. The patients were evaluated with the validated version of PE questionnaire to state their status. Prolactin (PRL), total testosterone, free testosterone , Follicle Stimulating Hormone(FSH), Luteinizing Hormone (LH), Free Triiodothyronine 3 (FT3), free Thyroxine 4 (FT4), Thyroid-Stimulating Hormone (TSH) values were investigated in these cases before any given treatment regarding PE. Statistical analysis was performed with Student's t, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests. RESULTS: The mean age of the cases was for PE, control, life-long and acquired groups 34 ± 7,2, 35 ± 4,9, 33,5 ± 6,6 and 36,8 ± 7,8 respectively (p> 0,05). The mean serum total testosterone level was significantly higher in the PE group compered to the control group (p0,05).