Prematür ejakülasyonda ekstrakorporeal manyetik inervasyonun etkinliğinin incelenmesi
Evaluation of the effectiveness of extracorporeal magnetic innervation in premature ejaculation
- Tez No: 859387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, prematür ejakülasyonlu erkeklerde pelvik taban kas eğitimine ek olarak uygulanan ekstrakorporeal manyetik inervasyon uygulamasının etkinliğini incelemekti. Çalışmaya yaş aralığı 19-54/yıl olan 41 prematür ejakülasyon tanılı erkek dahil edildi. Erkeklerin pelvik taban kas kuvvet ölçümleri gerçek zamanlı ultrasonografi yöntemi ile, prematür ejakülasyon semptomları Prematür Ejakülasyon Değerlendirme Anketi (PETD) ile, ereksiyon kalitesi Uluslararası Cinsel İşlev İndeksi (IIEF) ile, seksüel fonksiyonları Erkek Seksüel Fonksiyon İndeksi (BSFI) ile, fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi – Kısa Form (IPAQ-SF) ile, yaşam kalitesi Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-BREF) ile, duygu durum değerlendirmesi Montgomery ve Åsberg Depresyon Ölçeği (MADRS) ile, pelvik inklinasyon açısı Spinal Mouse® ile, Ayak pes planus değerlendirmesi Clarke Açısı Ölçümü ile, subjektif iyileşme algısı Global Algılanan Etki Ölçeği (GAEÖ) ile değerlendirildi. Bireyler pelvik taban kas eğitimi ve pelvik taban kas eğitimine ek olarak ekstrakorporeal manyetik inervasyon uygulaması (ExMI) olmak üzere 2 gruba ayrılarak 8 haftalık tedavi programına dahil edildi. Her iki gruptaki bireyler tedavi öncesi, tedavinin 4. haftası ve tedavi sonrası olmak üzere 3 kere değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effectiveness of extracorporeal magnetic innervation application in addition to pelvic floor muscle training in men with premature ejaculation. Forty-one men with a diagnosis of premature ejaculation, aged between 19-54 years, were included in the study. Men's pelvic floor muscle strength measurements by real-time ultrasonography, premature ejaculation symptoms by Premature Ejaculation Assessment Questionnaire (PETD), erection quality by International Sexual Function Index (IIEF), sexual functions by Male Sexual Function Index (BSFI), physical activity level by International Physical Activity Questionnaire – Short Form (IPAQ-SF), quality of life by World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQOL-BREF), mood assessment by Montgomery and Åsberg Depression Scale (MADRS), pelvic inclination angle by Spinal Mouse®, Foot pes planus were evaluated with the Clarke Angle Measurement, and subjective perception of improvement was evaluated with the Global Perceived Impact Scale (GPIS). Individuals were divided into 2 groups, including pelvic floor muscle training and extracorporeal magnetic innervation (ExMI) application in addition to pelvic floor muscle training, and included in the 8-week treatment program. Individuals in both groups were evaluated 3 times, before the treatment, at the 4th week of the treatment, and after the treatment.