Radyasyon zemininde oluşan yaralarda insan amniyotik membranının etkisinin araştırılması (Deneysel çalışma)
- Tez No: 390140
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÇETİNKALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Radyasyon zemininde gelişen yaralar, radyoterapi cihazlarının geliştirilmesi ve verilen radyasyonun normal dokulara verdiği zararın azaltılmasını amaçlayan çalışmalara rağmen, günümüzde plastik ve rekonstrüktif cerrahi açısından önemli bir problem olmaya devam etmektedir. İyileştirilmesi oldukça zor olan radyasyon yaraları ciddi enfeksiyonlara yol açabilmekte hatta hayatı tehdit eden noktalara varabilmektedir. Sadece yaranın oluştuğu bölgeyi değil, çevre dokuları da olumsuz yönde etkilediği için, lokal dokularla rekonstrüksiyonu neredeyse imkansız kılmakta, serbest doku nakillerini de zorlaştırmaktadır. Radyasyon zemininde gelişen yaraların tedavisinde günümüzde uzun süreli yara bakımı gerektiren pansumanlar, negatif basınçlı pansuman sistemleri, hiperbarik oksijenle birlikte güçlü antibiyoterapi gibi yöntemler kullanılmakla birlikte, kök hücre ve fibroblast enjeksiyonları, birtakım topikal ajanlar, büyüme faktör uygulamaları gibi yeni yöntemler denenmiştir. Özellikle oftalmoloji sahasında (en çok korneal ülserlerde) rutin olarak kullanılan amniyotik membran, damak fistüllerinin tedavisinde (deneysel olarak), venöz ülserler, diyabetik ayak yaraları, bası yaraları, yanıklar gibi problemli yaraların tedavisinde kullanılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamızda önemli bir problemli yara türü olan radyasyon zemininde gelişen yaralarda amniyotik membranın etkisi araştırılmış ve yapılan biyomekanik ve histopatolojik incelemelerde, amniyotik membranın antimikrobiyal ve antiinflamatuar, anjiogenik, epitel indüktif ve kollajen sentezini artırıcı yöndeki etkilerinin, yara iyileşmesi üzerinde olumlu etki gösterdiği gözlenmiştir. Elde edilmesi kolay, ucuz, bol miktarda bulunabilir bir doku olan amniyotik membran, immünolojik reaksiyon göstermemesi bakımından da önemli bir avantaj teşkil etmektedir. Bu özellikleri nedeniyle amniyotik membranın, özellikle neoadjuvan radyoterapi verilen hastaların cerrahi tedavisinde kullanılması, radyasyona maruz kalmış dokuları oluşabilecek yaralardan koruyabilir. Aynı şekilde radyasyon zemininde gelişen yaraların bakımı ve tedavisinde de yeni bir tedavi alternatifi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Radiation injury, continues to be a major problem for plastic and reconstructive surgery, despite the development of radiotherapy devices aimed at reducing the harm caused by the radiation on healty tissues. These wounds are extremely difficult to treat and may lead to severe infections and can be even life-threatening. Radiation injury is not only the region consists of the wound, it also adversely affects the surrounding tissues that makes the free tissue reconstruction difficult and local tissue reconstruction almost impossible. Wound dressings, negative pressure dressings, hyperbaric oxygen therapy and antibiotherapy are the main treatment modalities for radiation wounds today. But also new methods such as stem cell and fibroblast injections, topical agents, growth factor applications have been tried. Amniotic membrane is routinely used especially in the field of ophthalmology (mostly for corneal ulcers). It is also used for the treatment of palatal fistulas (in an experimental study), venous ulcers, diabetic foot ulcers, pressure sores, burns and successful results were obtained. The aim of our study was to investigate the effects of amniotic membrane on radiation injury. In biomechanical and histopathological evaluation, amniotic membrane which has antimicrobial, anti-inflamattory, angiogenic and epithelial inductive effects, found to be beneficial for the treatment of radiation injury. Amniotic membrane is inexpensive, easy to obtain and can be found in plenty, also lack of an immunogenic property is a significant advantage for its usage. Due to features mentioned above, amniotic membrane can be used in the surgical treatment of patients which were received neoadjuvant radiotherapy to prevent future wounds. It can also be used for the care and treatment of radiation wounds.