Retina ven dal tıkanıklığı ve santral retina ven tıkanıklığına bağlı maküla ödemi tedavisinde bevacızumab kullanımının etkisi
Evaluating the impact of intravitreal bevacizumab treatment of macular edema due to branch retinal vein occlusion and central retinal vein occlusion
- Tez No: 390141
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ARVAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
AMAÇ: Retina ven dal tıkanıklığına (RVDT) ve santral retina ve tıkanıklığına (SRVT) bağlı maküla ödemi tedavisinde intravitreal bevacizumab enjeksiyonu sonrası maküla kalınlığı, görme keskinliği, göz içi basıncı değişikliklerinin, komplikasyonların ve risk faktörlerinin belirlenmesi. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmada retina ven tıkanıklığına bağlı maküla ödemi tedavisi için intravitreal bevacizumab enjeksiyonu uygulanan 45 hastanın (26 hasta RVDT, 19 hasta SRVT idi) 45 gözü incelendi. Hastaların enjeksiyon öncesi, enjeksiyon sonrası 1. ay, 4. ay, 6.ay ve son ay en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK), maküla kalınlığı ve göz içi basıncı değişiklikleri, demografik verileri ve komplikasyonlar değerlendirildi. BULGULAR: Hipertansiyon (%59,9) en sık izlenen sistemik hastalık; glokom (%11,1) en sık izlenen göz hastalığıydı. RVDT olgularının intravitreal bevacizumab uygulaması öncesi ortalama EDGK'si ve ortalama maküla kalınlıkları ile 1.ay, 4.ay, 6.ay ve son ay ortalama EDGK'si arasında istatistiksel anlamlı artış, ortalama maküla kalınlığında anlamlı azalma tespit edildi. (p0,05). RVDT ve SRVT olgularında intravitreal bevacizumab öncesi göz içi basınç ölçümleri ile 1.ay, 4.ay, 6.ay ve son ay göz içi basınç ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). SONUÇ: RVDT ve SRVT hastalarının sistemik ve oküler risk faktörleri açısından tetkiki önemlidir. RVDT hastalarında tekrarlanan intravitreal bevacizumab enjeksiyonları ile istatistiksel olarak anlamlı düzelme, SRVT hastalarında ise anlamsız görme keskinliği ve maküla kalınlığı değişikliği tespit edilmesi, SRVT hastalarında etkinin daha kısıtlı olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The objectives were to evaluate visual acuity, macular thickness and intraocular pressure after intravitreal bevacizumab injection for macular edema due to branch retinal vein occlusion (BRVO) and central retinal vein occlusion (CRVO) andt role of risk factors in the development RVO. MATERIALS AND METHODS: We retrospectively studied 45 eyes of 45 patients (26 BRVO, 19 CRVO patients) with macular edema secondary to BRVO and CRVO, who were treated with intravitreal bevacizumab. Each patient had ophthalmological examination including best corrected visual acuity (BCVA), central macular thickness and intraocular pressure measurement before and after the injections. One month, 4 month, 6 month, and the last visit was recorded. Retinal vein occlusion risk factors, complications and change in visual acuity, central macular thickness and intraocular pressure were recorded. RESULTS: Hypertension was determined the most common systemic disease (59,9%), glaucoma was determined the most common eye disease (11,1%). In BRVO group after intravitreal bevacizumab both BCVA and mean central foveal thickness significantly improved (P 0.05) before intravitreal bevacizumab and after intravitreal bevacizumab at each follow up. Both BRVO and CRVO patients, there was no statistically significant change of intraocular pressure (p > 0.05). DISCUSSION: The results indicate that specialized systemic and ocular diagnostic examinations are necessary in light of the potential risk factors. Intravitreal bevacizumab injection doesn't seem to be as effective as CRVO patients when compared with BRVO patients.