Endovenöz radyofrekans ve lazer tedavisinin vena safena magna'ya ex- vivo termal etkilerinin histopatolojik incelenmesi
The ex-vivo termal effects of endovenous radiofrequency ablation and laser ablation treatment of vena saphena magna and assessment of histopathological features
- Tez No: 390142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM BEŞİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde uzayan yaşam ve artan konfor beklentisi, venöz hastalıkların hak ettiği ilgiye kavuşmasını sağlamıştır. Gün geçtikçe gelişmekte olan teknoloji etkilerini venöz yetmezlik tedavisinde de görmekteyiz. Cerrahi tedaviyi artık geri plana iten endovenöz ablasyon teknikleri bu doğrultuda çeşitlilik kazanmıştır. Bu yöntemlerin klinik açıdan birbirine üstünlükleri tam olarak anlam kazanamamıştır. Çalışmamızda amaç olarak son yıllarda en çok tercih edilen endovenöz ablasyon yöntemlerinden ikisinin ven duvarına olan etkilerini saptayıp, en az tahribatı yapanı, en güvenilir tekniği bulmayı hedefledik. Bu çalışmada koroner arter / periferik arter hastalığından dolayı opere edilen hastaların kullanılmamış olan artık safen ven otojen greft bölümünün 5 cm uzunluğunda segmentleri kullanılmıştır. 15 tanesine radyofrekans (VNUS ClosureFast), 15 tanesine de endovenöz lazer (1470nm dalga boyunda) uygulandı. Venöz örnekler histopatolojik olarak değerlendirilerek damar duvarında oluşturdukları etkiler incelendi. Her iki yöntemde de perforasyona rastlanmadı. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesine göre damar duvarında oluşturdukları etkiler açısından da anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Recently, venous diseases has gained its deserved attention because of increased life expectancy and comfort. Day by day we can see the effects of emerging technology, in the treatment of venous insufficiency. Endovenous ablation techniques have gained diversity and gained priority comparing with the open surgical methods. The advantages of these methods to each other are clinically unclear. The purpose of this study is to compare the vascular effects of two endovenous ablation technique in terms of vein wall damage, and to find the most reliable technique. In this study, 5 cm long segments of unused autologous saphenous vein graft is used obtained from patients with coronary / peripheral artery disease postoperatively. 15 radiofrequency ablation ( Vnus ClosureFast ) , and 15 endovenous laser ablation ( wavelength 1470nm ) were performed. Damage to the vessel wall was evaluated histopathologically, according to venous tissue samples. In both groups, no perforation was observed. According to the statistical data, there was no difference in terms of the effects they produce on the vein wall structure.