Meme kanseri olan bireylerin fonksiyonel durumları ve stresle başa çıkma tutumları
Functional status of the individuals with breast cancer and stress coping strategies
  1. Tez No: 390169
  2. Yazar: DİLEK ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma; meme kanserli bireylerde gerçekleşen fonksiyonel durumlar ve bireylerin bu durum karşısında stresle başa çıkma tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma; gerekli izinler alınarak 01.01.2015-15.03.2015 tarihleri arasında Tekirdağ ili Namık Kemal Araştırma ve Uygulama Merkezi günübirlik kemoterapi ünitesinde gerçekleştirildi. Meme kanseri tanısı konulmuş olan hastalardan 198'i örneklemi oluşturdu. Araştırma verileri bilgi formu, fonksiyonel yaşam ölçeği ve stresle başa çıkma tarzları ölçeği (SBTÖ) ile elde edildi. Verilerinin istatistiksel değerlendirilmesinde tukey, anova, t testi, kolerasyon analizi testleri, sıklık dağılımı ve ortalama değerleri kullanıldı. Reliability analiziyle stresle başa çıkma ölçeği alt boyutlarında elde edilen güvenilirlik katsayıları; kendine güvenli yaklaşım 0,77, iyimser yaklaşım 0, 79, çaresiz yaklaşım 0,59, boyun eğici yaklaşım 0,25, sosyal destek arama 0,63 olarak bulundu, Fonksiyonel yaşam ölçeğinin alt boyutlarının güvenilirlik katsayıları; fiziksel fonksiyonlar 0,86, psikolojik fonksiyonlar 0,82, genel iyilik hali (kanserle ilgili güçlükler) 0,73, sosyal fonksiyonlar 0,89, gastrointestinal semptomlar (bulantı) 0,91 olarak bulundu. Meme kanseri hastalarının yüzde 34,8'nin 51-60 yaş aralığında, yüzde 63,6'sı ilçede yaşamakta olduğu, yüzde 87,4'ü evli olduğu ve yüzde 89,4'ünün ailesinde meme kanseri tanısı konulan birey bulunmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This research was performed to evaluate the functional facts of individuals with breast cancer and their strategies to overcome stress due to their conditions. As the sample, 198 patients with breast cancer were included in the study that was conducted in Tekirdağ Namık Kemal Research and Training Hospital same day chemotherapy unit between 01.01.2015 and 15.03.2015, and required approvals were obtained. It is acquired through survey data information form, functional quality of life scale, coping with stress scale. tukey, anova, t test, correlation analysis test, frequency distribution and mean values are used in statistical evaluation of data. Reliability coefficients acquired in the sub dimension of coping with stress scale with reliability analysis have been found as following; self confident approach 0,77, optimistic approach 0,79, helpless approach 0,59, submissive approach 0,25, social support 0,63, and reliability coefficient of sub dimension of functional life scale has been found as following; physical functions 0,86, psychological functions 0,82, general well-being (challenges as to cancer) 0,73, social functions 0,89, gastrointestinal symptoms (nausea) 0,91. 34,8 percent of the breast cancer patients were between 51 and 60 years of age, 63,6 percent were living in district, 87,4 percent were married and 89,4 percent didn't have any relatives with breast cancer diagnosis in their family.