Açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda ağrının uyku ve yaşam kalitesine etkisi
The pain effects on sleep and quality of life after open heart surgery
  1. Tez No: 390168
  2. Yazar: SULTAN TAMDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda ameliyat sonrası ağrının uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi ve elde edilen bulgular doğrultusunda sağlık profesyonellerine klinik uygulamalarında kullanabilecekleri ön eriler sunulması amacıyla kesitsel/tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Mart - Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde açık kalp ameliyatı olan, çalışmaya katılmayı kabul eden 84 hasta araştırma kapsamına alındı. Çalışmada veri toplama aracı olarak (1) Hasta Bilgi Formu, (2) Kısa Form Mcgill Ağrı Formu (K - MASF), (3) Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), (4) Nottingham Sağlık P rofili (NSP) kullanıldı. Kurum ve ölçek kullanım izinleri alındı. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 17.0 versiyonu ile bilgisayar ortamında gerçekleştirildi. Hastaların sosyo - demografik ve hastalık ile ilgili özellikler; sayı, yüzd e ve ortalama olarak verildi . Hastaların sosyodemografik, ve sağlık/ hastalık özelliklerine göre PUKİ, NSP ve K - MSAF ölçeklerinden aldıkları puanların farklılık gösterip göstermediği b ağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study , we examined the post - operative pain effects on sleep and quality of life with patients who had open heart surgery. We used cross - sectional and descriptive identifiers for the purpose of advice to the health care professionals used the findings in their clinical practices. The research was included 84 patients, who stayed in, 'İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi' between March - May 2015. The data was collected by using (1) P atient A cknowledgement Form, (2) The Short Form McGill Pain Questionnaire (SF - MPQ), (3) Pittsburgh Sleep Qu ality Index (PSQI) and (4) Nottingham Health Profile (NHP) . All necessary permits were taken for institutions and scale. The data was processed by SPSS version 17.0. The patients socio - demographic and disease characteristics information was given as a numb er, percentage and average form. The collected patients sociodemographic, and health / disease characteristics data according to the PSQI, NHP and SF - MPQ scale , analyzed for any discrepancy using by Independent Sample T - Test and One Way ANOVA.