Trichomonas vaginalis'in aktin gen bölgesi kullanılarak PCR-RFLP (Restriction fragment length polymorhism) ile moleküler tiplendirmesi
Molecular typing of Trichomonas vaginalis with PCR-RFLP (Restriction fragment length polymorhism) by using actin gene region
- Tez No: 390182
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ERTABAKLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Trichomonas vaginalis, trichomoniasis hastalığının etkeni olup, özellikle kadınlarda daha fazla görülen, cinsel yolla bulaşan ve asemptomatik olabilen, vajinit ve servisite yol açan bir protozoondur. T. vaginalis infeksiyonu hamilelikte membranların erken rüptürü, düşük doğum ağırlıklı bebek ve erken doğum gibi komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Enfeksiyonun diğer önemli yanı HIV (human immunodeficiency virüs) dahil diğer cinsel yolla bulaşan etkenlerin bulaşında kolaylaştırıcı rolü olmasıdır. Parazitin sık görülmesine karşın genetik değişkenlikleri, virülans ve ilaç direnci vb gibi diğer özellikleri tam olarak bilinmemektedir. Trichomonas vaginalis'in proteinleri, polisakkaritleri ve izoenzim profili genotipik farklılıklarının olduğunu göstermekle birlikte, günümüze kadar yapılan virulans gibi biyolojik farklılıklarını anlama çalışmaları tam olarak başarılı olamamıştır. Bu çalışmada Aydın İlinden izole edilen T. vaginalis izolatlarının aktin gen bölgesinden seçilen primerler ile PCR-RFLP yöntemi ile moleküler olarak tiplendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Laboratuvarında daha önce izole edilerek kriyoprezerve edilerek saklanan 20 T. vaginalis izolatı bu yöntem ile moleküler olarak tiplendirilmesi yapılmış, iki belirgin genotip saptanmıştır. Bu konuda ülkemizde yapılmış çalışma bulunmadığından bu çalışma ilktir ve coğrafik farklılıkları tanımlayabilmek için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Trichomonas vaginalis is the agent pathogen of Trichomoniasis, a sexually transmitted disease that can cause asymptomatic or symptomatic vaginitis and cervisitis. In pregnancy, T. vaginalis infection may result in complications such as, premature rupture of membranes, preterm labor or low birth weight. It also can fascilitate the transmission of other sexually transmitted disease agents including HIV. Although T. vaginalis is common, its properties like genetic variability, virulence or drug resistancy are not completely understood. Genotypic differences of the parasite are assumed regarding its proteins, polysaccharides and isoenzyme profile, but studies on understanding biological differences such as virulence could not have been totally accomplished. In this study, T. vaginalis isolates were processed with PCR-RFLP technique using actin gene site and molecular typing of the parasite was aimed. Twenty T. vaginalis isolates (which were isolated and cryopreserved before) were used and two major genotypes were determined. This is the first study on this subject with PCR-RFLP method by using actin gene and further studies are needed in order to define geographical differences.