İnorganik veya organik çinko kapsayan etlik piliç rasyonlarına tannik asit katılmasının performans ve sindirilebilirlik üzerine etkisi
The effect of tannic acid supplementation to the broiler diets containing inorganic or organic zinc on performance and digestibility
  1. Tez No: 390183
  2. Yazar: ONUR TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKHAN ÖNOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, inorganik veya organik çinko kapsayan etlik piliç rasyonuna tannik asit katılmasının etlik piliçlerde performans (canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı, yaşama gücü), karkas özellikleri (sıcak karkas randımanı, göreli karaciğer ağırlığı ve göğüs eti rengi), çinko sindirilebilirliği, serum, tibia, karaciğer ve tüyde çinko düzeyleri ile ince bağırsak içeriği viskozitesi ve tüy skoru üzerine olan etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada toplam 480 adet Ross 308 ticari hibrit erkek etlik civciv kullanılmıştır. Araştırma 2x2 faktöriyel deneme desenine göre oluşturulan dört deneme grubu (1. grup; tannik asit katkısı yapılmamış ve inorganik çinko kapsayan, 2. grup; tannik asit katkısı yapılmamış ve organik çinko kapsayan, 3. grup; tannik asit katkısı yapılmış ve inorganik çinko kapsayan, 4. grup; tannik asit katkısı yapılmış ve organik çinko kapsayan) ile yürütülmüştür. Civcivler her bir deneme grubuna (120 adet) rasgele dağıtılmış ve her bir deneme grubu için sekiz alt grup (15 civciv) düzenlenmiştir. Araştırmanın ilk 10 gününde 3010 Mcal/kg ME ve %24 HP içeren etlik piliç başlangıç, 11-28. günlerinde 3175 Mcal/kg ME ve %22 HP içeren etlik piliç geliştirme, 28-42. günler ile 42. günden sonra yapılan sindirim denemesinde ise 3225 Mcal/kg ME ve %20 HP içeren etlik piliç bitirme rasyonları kullanılmıştır. Deneme yemleri hayvanlara ad libitum verilmiştir. Rasyonlarda çinko sindirilebilirliğini belirlemek için denemenin 42. gününde 1. deneme grubundaki hayvanlar rasgele seçilip tartılmış ve sindirim denemesi için her bir deneme grubunda 16 hayvan olacak şekilde bireysel kafeslere konularak dört deneme grubu yeniden oluşturulmuştur. Sindirim denemesi birbirini izleyen 12 saat ön açlık, 3 gün yemleme ve 12 saat son açlık süreçlerini içerecek şekilde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of dietary tannic acid supplementation to broiler diets containing inorganic or organic zinc on performance (body weight, weight gain, feed intake and feed conversion ratio, vitality), carcass characteristics (hot carcass yield, relative liver weight and breast meat colour), zinc digestibility, zinc levels in serum, tibia, liver, and feather, viscosity of small intestinal contents and feather score. A total of 480 Ross 308 commercial hybrid male broiler chicks were used. The research was conducted with four experimental groups designed by 2x2 factorial arrangement (Group 1, supplementation of inorganic zinc without tannic acid; Group 2, supplementation of organic zinc without tannic acid; Group 3, supplementation of inorganic zinc with tannic acid; Group 4, supplementation of organic zinc with tannic acid). Chicks were randomly distributed into each treatment (120 to per group) with each containing 15 chicks per pen. Starter diet with 3010 Mcal/kg ME and 24% CP for 10 days, grower diet with 3175 Mcal/kg ME and 22% CP at days 11-28, and finisher diet with 3225 Mcal/kg ME and %20 CP at days 29-42 and digestion trial after day 42 were offered. Experimental diets were given ad libitum. To determine the zinc digestibility of the ration, randomly selected eight birds from each repetation of the first experimental group were weighed and were placed in individual cages thus, four treatment groups containing 16 animals were re-formed on the 42nd day of trial. Digestion trial was carried out as to include successive 12 hours pre-fasting period, 3 days feeding, and 12 hours last-fasting.