Bafa Gölü balıklarında helmint türlerinin ve yaygınlıklarının belirlenmesi
Determination of helminth species and prevalence of the fish of the Bafa Lake
  1. Tez No: 390187
  2. Yazar: CANBERK KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SELÇUK ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Biology, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bir çok helmint türü tatlı su balıklarının değişik organ ve dokularında gelişerek, paraziter etkilerini lokal ve genel olarak vermektedirler. Tatlı su balıklarında bulunan helmintler ciddi olarak ülke ekonomisine zararlar oluşturmaktadırlar. Bafa gölü balıklarında helmint türlerinin ve yaygınlıklarının belirlenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaçla çalışmanın materyali olan bafa gölündeki balıklar Ekim 2013 - Şubat 2014 ayları arasında canlı olarak temin edilmiştir. Balıkların temininde değişik göz büyüklüğüne sahip ağlar kullanılmıştır. Elde edilen balıklar Laboratuara getirildikten sonra, vücut yüzeylerinde makroskobik inceleme, daha sonra ise vertebral dislocation ile etkisiz hale getirilip, sırasıyla deri, solungaç kapağı ve lamelleri, yüzgeç, göz lensi, sindirim kanalı, mezenter, kalp, karaciğer, dalak, böbrekler ve kas dokusu helmintolojik yönden incelenmiştir. İnceleme sonucunda; farklı ağırlık ve boylarda 6 adet çipura (S. aurata) ve 1 adet sazan balığı (C. carpio) olmak üzere toplam 86 balıkta farklı türde helmintler araştırılmıştır. Solungaçlarda Diplectanum aequans, bağırsaklarda Acantostomum sp. ve Helicometra sp. ve vücut boşluğunda Contracaecum sp. saptanmıştır. Sonuç olarak; Bafa Gölü balıklarındaki helmint türlerinin yaygınlıklarına bakıldığında; Acanthostomum sp.nin dominant tür olduğu, Contracaecum sp nin ise en az görülen tür olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A lot of helmint spieces shows their effects on fresh water fish as growing in fish's different organs and tissues. Helminths on fresh water fish may dramatically harm the economy of the country. The aim of this study was to determine helmint spieces and their prevalance on Bafa Lake's fish. For that purpose, fish being metarrial of this study have been collected alive from bafa lake between October 2013 and Fabruary 2014. Different kind of fishing nets is used to catch fish. Fishes are examined macroscopically and then respectively, their skin, gill, gill cover, gill lamellas, eye lenses, intestine, heart, liver and muscle tissues are examined under microscop for helminth parasites. A total of 86 fish is investigated and, 4 helminth is recorded, Diplactanum aequans, Acanthostomum sp. and Helicometra sp., and Contracaecum sp. was found respectively, on pills, intestine and body cavity. At the and of the study, Acanthostomum sp. was found as dominant parasite species and the lowest infection rate of the four species was that of Contracaecum sp. of which only 1 was found on 1 fish.